ÖZKÖK VE YALMAN’I AMERİKA KURTARMIŞ

Balyoz davasının 16. duruşmasında Emekli Orgeneral Çetin Doğan, Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman’ın geleneklere rağmen seminere katılmama nedenini açıkladı. Amerika’nın Irak’a müdahalesi ve konuyla ilgili görüşmeler olduğunu ifade eden Doğan, “Eğer seminere katılsalardı onlar da darbe planının sanığı olarak aramızda yer alacaklardı” dedi.

Emekli Orgeneral Çetin Doğan, Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile aralarının nasıl açıldığını anlattı. Çetin Doğan anlatımına, “Hilmi Özkök ile 27 Mayıs 1960’tan sonra topçu okulunda beraber okuduk ve Teğmen rütbesiyle Amerika’ya birlikte gittik” diyerek başladı.

Özkök’ün 2003’te Harp Akademileri’inde kendisini yanına çağırdığını belirten Doğan, aralarında bazı siviller ile emekli askerlerin de bulunduğu kişilerin faaliyetleri hakkında kendisiyle ima yoluyla konuşması üzerine Özkök ile arkadaşlığını sonlandırdığını kaydetti. Doğan, “Hilmi Özkök bildiklerini anlatsın” çağrısında bulundu.

Eski 1. Ordu Komutanı, 2003 Plan Semineri ile ilgili belgelerin karargâh dışına çıkması konusunda da Hilmi Özkök’ü işaret etti.

“Bu söyleyeceklerim somut bir bilgiye dayanmamaktadır ancak, belgeler resmi bir soruşturma sonucunda dışarıya çıkmıştır ve sonra da darbe planı olmadığı tespit edilmiş olabilir. Alın bakın burada gayri resmi belge yok denilmiş olabilir.”

Emekli Orgeneral Doğan, plan seminerlerine Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanı’nın katılmasının gelenek olduğunu kaydetti.

“Amerika’nın Irak’a müdahalesinin Türkiye’ye yansımalarıyla ilgili müzakere ve pazarlıklar nedeniyle Genelkurmay Başkanı (Org. Hilmi Özkök) ve kuvvet komutanı (Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Aytaç Yalman) seminere katılmamışlardır.”

Doğan, mahkemede Avukatı Hüseyin Ersöz aracılığıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın 3 bin sayfalık bilirkişi raporunu ve Plan Semineri ile ilgili bölümü okuttu.

Tümgeneral Mehmet Daysal’ın başkanlığında hazırlanan bilirkişi raporunda, seminerin ses kayıtlarında yapılan incelemede yasadışı bir durumla karşılaşılmadığı ifade ediliyordu. Seminerin emir ve usullere uygun yapıldığı da bilirkişi raporunda geçen ifadeler arasındaydı.

Duruşmada, Genelkurmay İstihbarat ve Plan ve Koordinasyon Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Pınar başkanlığındaki gözlemci heyetin raporu da okundu. Raporda, Seminerin emir ve talimatlara uygun olduğuna dikkat çekildi.

Ulusal Kanal

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: