Topbaş cevap ver! Levent garajında neler oluyor?

İstanbul’un en değerli ve en tartışmalı arazileri arasında gösterilen İETT Levent Garajı arazisi Şeyh Maktum’un şirketi Sama Dubai’ye satılmış ve Danıştay satışı iptal etmişti. CHP İBB Meclis Üyeleri Dr. Hakkı Sağlam ve Serdar Bayraktar İETT arazisi ile ilgili hazırladıkları yazılı soru önergesi ile İBB Başkanı Kadir Topbaş’a “İBB tarafından yapılan satışın sonucu nedir? İlgili kişi tarafından ihale bedeli hangi tarihte İBB’ ye ödenmiştir? İhale bedeli ödenmemiş ise; bugüne kadar yapılan adli ve idari işlemler nedir? İhaleye esas ilgilisi tarafından verilen teminat türü, tutarı, tarih ve sayısı nedir? İBB tarafından teminat hangi tarihte gelir kaydedilmiştir? Anılan arazi bugün hala İETT’nin mülkiyetinde olsaydı, İETT bugünkü mali sorunlar ile karşılaşacak mıydı?

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisinin 2011 yılı Şubat ayı oturumlarında CHP İBB Meclis Üyeleri Dr. Hakkı Sağlam ve Serdar Bayraktar’ın, Başkan Kadir Topbaş’ın yazılı cevaplaması isteği ile hazırladığı ve oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edilen yazılı soru önergesinde şunlara değinildi;

“4. Levent garaj arazisi, İETT Genel Müdürlüğü tarafından Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiş ve akabinde İBB tarafından yapılan ihale ile yabancı bir firmaya satılmıştır. Bu kapsamda;

1. Anılan arazi hangi tarihte İETT Genel Müdürlüğü’nden İBB ye devredilmiştir? Devrin dayanağı nedir? Devir fiyatı ne kadardır?

2. Devir işlemine esas Encümen kararının dayanağı nedir? Devir işlemine esas tutar hangi tarihte İETT Genel Müdürlüğü’ne ödenmiştir?

3. Devir esnasında belgelerin güvenilirliğine ilişkin iddialar doğrumudur? Bu konuda yapılan adli ve idari soruşturma, kovuşturma veya ön inceleme var mıdır? Varsa sonuçları nedir?

4. İBB tarafından yapılan satışın sonucu nedir? İlgili kişi tarafından ihale bedeli hangi tarihte İBB ye ödenmiştir?

5. İhale bedeli ödenmemiş ise; bugüne kadar yapılan adli ve idari işlemler nedir? İhaleye esas ilgilisi tarafından verilen teminat türü, tutarı, tarih ve sayısı nedir? İBB tarafından teminat hangi tarihte gelir kaydedilmiştir?

6. İBB Meclisine İETT tarafından sunulan 09 /09/2009 Tarih ve M.34.0..ÎBB.5.02.35.00-.090-7S43 sayılı İETT Genel Müdürlüğü yazısı ile 10/09/2009 Tarihli UKOME Kararında belirtilen “Toplu taşıma içerisinde otobüs taşımacılığı oranının geçmiş yıllara oranla büyük bîr düşüş gösterdiği, gerekçe olarak da otobüs sayısı ve sistemin; şehrin gelişim ve hareketliliğinin anısına paralel artmayarak, yetersiz kaldığından, İstanbul trafiğine büyük bir yük getiren özel araç kullanımında artış olduğu, İETT ve Özel Halk Otobüsleri ile yapılan taşımada mevcut araç sayısının yetersiz olması, toplu taşımanın cazip hale getirilmesini engellemektedir.

Konforlu hızlı ve emniyetli ulaşımın sağlanması için son teknoloji ile üretilmiş alçak tabanlı, çevre kirliliğine sebep olmayan, özürlülerinde rahatlıkla kullanabileceği araçların sisteme dahil edilmesi gerekmektedir. Bu şartları taşıyan 1500 adet otobüse ihtiyaç olduğu raporla tespit edilmiştir. Araçların ve şoförlerin giderleri toplamı yaklaşık olarak 800.000.000 TL civarındadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT bütçesi ile ilgili yatırımın gerçekleşmesi durumunda kısa vadede ciddi bir yük getireceği belirtilerek, İstanbul genelinde 3 alt bölgede (İstanbul, Beyoğlu ve Anadolu) 1500 adet özel müteşebbislerin sisteme katılımı yoluyla karşılanması talebi” şeklinde ifade edilen ve İETT Genel Müdürlüğü’nün çıkmaza girmiş olmasının nedenleri nedir?

7. Anılan arazi bugün hala İETT’nin mülkiyetinde olsaydı, İETT bugünkü mali sorunlar ile karşılaşacak mıydı?

muhalifgazete.com

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: