Aydınlık Gazetesi’nden ilginç sürmanşet

Yayın hayatına yeni başlayan Aydınlık Gazetesi bu sürmanşetle yayın hayatına başladı.
Askeri Başsavcının İddianamesi

ÖRGÜTÜN KURUCUSU ZEKERİYA ÖZ

Asılsız iddialarla örgüt davası açan Savcı Zekeriya Öz hakkında “Suç örgütü üyesi olmak ve anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüsten”iddianame düzenlendi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı, Ergenekon Savcıları Zekeriya Öz, Fikret Seçen, eski MİT Müsteşan Emre Taner ve MÎT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş’in de aralarında bulunduğu 13 şüpheli hakkında “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla iddianame hazırladı. Askeri Savcı Ahmet Zeki Üçok, ‘İP/Karargah evleri’ soruşturması ile ilgili hazırladığı 2009/45 esas sayılı iddianameyi görevsizlik kararıyla Ankara C. Başsavcılığına gönderilme aşamasında tutuklandı.

İP Karargah Evleri

‘İP/Karargah Evleri’ isimli belgenin Ergenekon soruşturması kapsamında 21 Mart 2008’de İşçi Partisi İstanbul İl Başkanlığı’nda yapılan aramada ele geçtiği iddia edildi. Soruşturmayı yürüten savcılar belgeyi Genelkurmay’a gönderdi. Bunun üzerine ‘İP/Karargah Evleri’ belgesi ile ilgili olarak 31 Mayıs 2008’de Hava Kuvvetleri Komutanlığının emri ile Askeri Savcılık tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturmayı yürüten Savcı Üçok, İP Karargah Evleri’ belgesinin hiçbir somut ve hukuki kanıta dayandırılmadan MİT tarafından düzenlendiğini belirleyerek iddianame hazırladı.

İddianamede, MİT’in hazırlayıp gönderdiği İP/Karargah Evleri’ belgesinin Hava Kuv-vetleri’nden sızdırıldığı ve Fetullah Gülen cemaati üyelerince, bu belge üzerinden TSK’yı Ergenekon olarak anılan bir terör , örgütü ile ilişkilendirme çabaları olduğu vurgulandı. Albay Üçok iddianamesini bitirdikten sonra sahte çürük raporu hazırladığı iddiasıyla 26 Eylül 2009’da Savcı Öz tarafından sorgulandı ve 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuklandı. Üçok tutuklanmasaydı 13 sanıklı iddianameyi görevsizlik kararıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderecekti.

Şüpheli listesi değişti

Üçok’un tutuklanmasının ardından yerine atanan askeri savcı, Ergenekon savcıları Zekeriya Öz ve Fikret Seçenle, eski MİT Müsteşan Emre Taner ve Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş’in ismini şüpheliler listesinden çıkardı. Köylü, 2009’da Ergenekon kapsamında gözaltına alınarak, tutuklandı. Ergenekon davasından tahliye olan Üçok’un, sahte çürük raporu davasından-dan tutukluluğu devam ediyor.

‘HEDEFTE TSK VAR’
Askeri Savcılığın soruşturmasında ulaşılan sonuçlar iddianamede şu şekilde yer aldı:
“Hiçbir somut ve hukuki bir delile dayanmayan MİT belgesi (İP/Karargah Evleri) oluşturulmuştur. Bu belgeye dayanarak 2 cumhuriyet savcısı tarafından bir kurmay albayın tutuklanması sağlanmıştır. Fetullah Gülen cemaati üyesi olan ki silerce, bu belge üzerinden Türk Silahlı Kuvvetle-ri’ni Ergenekon olarak anılan bir terör örgütü ile ilişkilendirme gayretleri mevcuttur. Askeri Savcılı-ğımızca yapılan bu tespitlerin ardından, belirli bir plan ve organizasyon dahilinde yapılan bu faaliyetlerin amacının ne olabileceği değerlendirilmiştir. Kanaatimizce, bu eylemlerin amacı, faaliyetlerin hedefinde niçin TSK’nın olduğunun irdelenme si ile anlaşılabilecektir.”

muhalifgazete.com

8 Responses to Aydınlık Gazetesi’nden ilginç sürmanşet

 1. veli yılmaz says:

  içimizin önemli yerine bir kelimecik
  geçip oturuyor
  savruluyor
  dağılıyor
  hecelere bölünüyor
  gene birleşiyor sonra
  el ele tutuşuyor poyrazla aydınlık’la
  kol kola giriyor insan insanla

  Ak bir kaynaktan yayılıyor dünyaya ak
  “ak” sözcüğünün arasına
  doluşuyor bir ordu akıl
  bir Milli us
  oluyor A-Y-D-I-N-L-I-K
  Aydınlık bilgi, Aydınlık güç
  Aydınlık öncü
  insana insan olma hakkının adı AYDINLIK

  • asfff says:

   kardes cok guzel yazmıssın ama turkıyemız AKP acılımı A (AMERIKAN) K (KOLESI) P (PARTISI) tarafından yonetıldıkce ınsana ınsan olma hakkı olmayacaktır…:((((

 2. sabri şahin says:

  AYDINLIK GAZETESİ HOŞ GELDİN.

  • İsmet Aksan says:

   Aydınlık Gazetesi’ni kurup meydana getirenlere teşekkür etmek sitiyorum. Zira böyle bir günlük gazeteye Türkiy’nin şiddetle ihtiyacı vardı. Aydınlık gazetesini kurlar başariların devamını dilerim.

   Saygılarımla

 3. umarım tarafsız yazılarıyla topluma ışık tutar özgür basın bilinçli vatandaş….güzel bir yazı…

 4. zeki ç. says:

  Ben laik- sosoyaldemokrat gürüşde emekli bir öğretmenim.Son bir yıldan beri Ulusal kanalı izliyor ve günlük Aydınlık gaztesinin yayınlanmasını bekliyordum.Çıktığı ilk gün gazeteyi aldım.açıkçası sukutü hayale uğradım.Hiç bir özellik ve karakteri yansıtmayan mahalli bir gazete kadar bile içeriğe sahip değildi.Çok nayif ve basit.Bu kadar kadre ve mağduruyete uğramış bir toplumun sesi bu kadar içerik ve kaliteden yoksun olamazdı.Şaşırdım.beklediğim bu olamazdı.Lütfen kendinizi düzeltin etkili bir yayın organı olmanın yolarını bulun. saygılar.

 5. motox says:

  sen öğretmen olmuşsun amma dünyadan haberin yok haberi okumadın mı bu haberi yapabilecek başka bir gazete bula bilir misin bir araştır bakalım mesleğinin öğretmenlik olması seni bilgili vaya kültürlü olduğunun göstergesi değildir saygılar vatandaş

 6. Özgür Devrim Kisakol says:

  Zeki bey,yorumunuzu gayet iyi anlıyorum ama umutlarının bu gazetenin arkasında dev medya patronları , büyük holdingler yok,işbirlikçi Amerikan emperyalistleri yok.Sadece canını dişine takip bizi aydınlatmak isteyen bir avuç insan var.Onun için ben bu gazeteye şapka çıkarıyorum ve tabiiki hazırlayan emekçi kardeslerimize özveri ve emeklerinden dolayı tebrik ediyorum.

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: