TGB’den, Cihan Haber Ajansı’nın provokasyon girişimine suç duyurusu

Türkiye Gençlik Birliği 13 Şubat 2011 tarihinde Cihan Haber Ajansı tarafından servis edilen “TGB üyeleri bir Ankaragücü taraftarını bıçakladı” başlıklı haber hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara Adalet Sarayı önünde bir araya gelen TGB üyeleri adına Genel Başkan İlker Yücel bir basın açıklaması yaptı.

Yücel’in, CİHAN’ın provokasyon haberi hakkında yaptığı açıklama:

“Değerli Ankara Halkı ve basın emekçileri,

13 Şubat Pazar günü saat 19.40 sıralarında Cihan Haber Ajansı (CHA) abonelerine bir haber geçmiştir. Sözkonusu habere göre TGB’liler bildiri dağıtırken yanlarından geçen Ankaragücü taraftarlarıyla kavgaya başlamış ve olay sonunda TGB’liler bir taraftarı bıçaklamıştır.

Haberin internet sitelerinde yayınlandığını gören TGB yöneticileri Ankara Güvenlik Şube Müdürlüğünden ve Ankara Merkez Çankaya Karakolundan olay ile ilgili bilgi almışlar, TGB’nin hiç bir şekilde olay tutanaklarında yer almadığını böylece teyit ettirmişlerdir. Arkasından CHA Ankara Temsilcisi Mustafa Kılıç’a ulaşılmaya çalışılmış, CHA yetkililerine TGB yöneticilerinin düzeltme yayınlanmaması ve haberin kaldırılmaması halinde suç duyurusunda bulunacaklarını belirtmişlerdir. TGB’lilerle karşılaşmak istemeyen CHA yöneticileri haberi derhal düzeltmeye çalışmışlardır.

Haberi yapan muhabir TGB Genel Başkanı ile görüşerek bilgileri polisten aldığını belirtmiştir. Bu özür hiçbir anlamda geçerli değildir. Söz konusu haberde açıkça “Yüksel Caddesi’nde toplanan TGB üyesi bir grup, Balyoz davasında yaşanan tutuklamaları protesto edip, bildiri dağıtmaya başladı.” denerek aslında bir polis memurundan alınan basit bir bilginin söz konusu olmadığı anlaşılmaktadır. Cihan Haber Ajansı açıkça bir kışkırtma girişiminde bulunmuştur. Haberin tamamı yanlış bir bilgi üzerine değil, açıkça planlı bir tertip üzerine inşa edilmiştir.

Anlaşılıyor ki, F-tipi çete Ankaragücü taraftarlarıyla TGB’lileri karşı karşıya getirerek kavga çıkarma peşinde. Eskiden Uğur Mumcuların, Abdi İpekçilerin araştırmacı gazetecilik anlayışı varken şimdi her olayda gördüğümüz gibi AKP medyasının kışkırtıcı gazetecilik anlayışı basına yerleşmiş durumda. Cihan Haber Ajansı yerine Cihan kışkırtma servisi dersek daha uygun bir isimlendirme yapmış oluruz. Kışkırtıcı haber anlayışını benimseyenler şunu bilsinler ki ne TGB’liler ne de Ankaragücü taraftarları böyle basit oyunlara gelmez.

Ayrıca, TGB bugüne kadar eli bıçaklı olarak bir kez bile kamuoyunda yer almamıştır. TGB, siyasi birikimi, örgütsel olgunluğu ve yeteneği, kadrolarının donanımı ve anti-emperyalist çizgisi ile kısa sürede AKP’nin en büyük korkulu rüyası oldu. TGB’lileri ‘eli bıçaklı’ göstermeye çalışanlar ellerinde Ergenekon davası sebebiyle haksız yere tutuklayarak canlarını aldıkları yurtsevelerin kanlarıyla dolaşmaktadır.

Değerli Basın Emekçileri,

TGB olarak bu tertipçilerin peşinde olacağız. Bugün Cihan Haber Ajansı yetkilileri ve haber muhabiri hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Emre Uslu’ya verdiğimiz derse karşı harekete geçen işbirlikçileri böylece kamuoyu tanımış bulunuyor. Şimdiden sonra TGB’ye karşı bu türde yalan haberler üretecek her odak içinde Emre Uslu’nun da bulunduğu tertipçilerin cephesinde bulunduğunu açık edecektir.

Buradan hem kamuoyunu uyarmak hem de Ankaragücü taraftarlarını bu türden bir olayla ilgimiz olmadığı konusunda haber etmek istiyoruz.

Atatürk gençliği ABD destekli F- tipi tertiplere karşı mücadelesini her zamanki kararlılığıyla sürdürecektir.”

tgb.gen.tr

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: