BALYOZ DAVASI, İDDİALARIN İLK GÜNÜNDEN İTİBAREN TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİNDEYDİ

Balyoz davasında tarihe geçen tutuklamalar, Taraf’ta ilk yayının yapıldığı günden bu yana yaşanan süreci gündeme getirdi. Balyoz son bir yıldır Türkiye’nin en önemli gündem maddesi oldu. Dava ilk gününden itibaren, 3 kez verilen tutuklama kararıyla, yargıç müsteşar görüşmesiyle, Yüksek Askeri Şûra kararlarına Gülen müdahalesiyle ve 3 general hakkındaki görevden alma kararıyla tartışıldı. İşte, Balyoz planının biyografisi…

Balyoz… Türkiye’nin son bir yıldır ana gündem maddesi oldu. Süreç, Taraf’ın 20 Ocak 2010’da yaptığı yayınla başladı.

20 OCAK 2010 TARAF TEFRİKAYA BAŞLIYOR

Tarih 20 Ocak 2010… Taraf, “Fatih Camii Bombalanacaktı” manşetiyle başlattığı yayını günlerce sürdürdü. Suçlanan askerlerin yanıt ve açıklamaları, yandaş medyanın bilgi kirliliğinde boğulmaya çalışıldı. Taraf muhabiri Mehmet Baransu, 30 Ocak’ta sözde belgeleri bavula koyarak Ergenekon savcılarına teslim etti.

22 ŞUBAT 2010 BİRİNCİ DALGA

Haberlerin yarattığı infialin giderek artırılması üzerine Balyoz’da ilk operasyon 22 Şubat 2010’da geldi. Aralarında Kuvvet Komutanlarının da bulunduğu 17 emekli general, 4 muvazzaf amiral, 27 subay ve bir astsubay gözaltına alındı. 26 Şubat’ta 18’i muvazzaf subay olmak üzere 31 asker tutuklandı.

26 ŞUBAT 2010 MÜSTEŞAR – YARGIÇ YEMEĞİNİN ARDINDAN ASKERLER TUTUKLANDI

Balyoz’un ikinci dalgası 26 Şubat 2010’da yapıldı. 13 kentte başlatılan operasyonlarda 1’i emekli, 17 muvazzaf asker gözaltına alındı. Aynı gün akşam saatlerinde, komutanlar mahkemeye çıkmayı beklerken, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı ve İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Yargıcı Ali Efendi Peksak birlikte yemek yedi. Bu yemek Adliye’nin hemen bitişiğindeki bir otelde gerçekleşti ve ardından 9 asker tutuklandı.

1 NİSAN 2010 KOMUTANLARA TOPLU ÇARŞI İZNİ

Hakim Oktay Kuban toplu tahliye kararı verdi, 11’i muvazzaf 19 asker tahliye edildi. Komutanları, haftasonuna denk gelen bu kararı “çarşı izni” olarak yorumladı.

5 NİSAN 2010 21 ASKERE TUTUKLAMA

Savcıların itirazı üzerine İstanbul 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye kararını kaldırdı ve ikinci kez tutuklandılar. Soruşturma daha da genişletildi ve 95 askere daha gözaltı kararı çıktı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, iki soruşturma savcısını görevden aldı. 3. dalga operasyonu böylece durduruldu.

21-22 HAZİRAN 2010 YARGIÇ ALP’TEN İKİ TAHLİYE

İstanbul Nöbetçi 9. Ağır Ceza Mahkemesi Yargıcı Yılmaz Alp 21 ve 22 Haziran 2010’da tutuklu bulunan 26 subayı tahliye etti.

23 TEMMUZ 2010 102 KOMUTANA YAKALAMA

İddianame yazıldı, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Yüksek askeri Şurası’na günler kalan 102 komutanın yakalanmasına karar verdi. Komutanlar karara itiraz etti. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi de oyçokluğuyla yakalama kararını kaldırdı.

AĞUSTOS 2010 YAŞ’TA BALYOZ DEPREMİ

Balyoz’da tutuklanan muvazzaf subaylar 2010 Ağustos Yüksek Askeri Şûra toplantısının ilk sıradaki gündem maddesi oldu. YAŞ’taki tartışma günlerce sürdü. Öyle ki; Türkiye, bir süre Genelkurmay Başkansız kaldı.

YAŞ’TAN KALAN SORUN: 3 GENERAL

Balyoz sanığı Tümgeneraller Halil Helvacıoğlu ve Gürbüz Kaya ile Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu’nun terfisine YAŞ’ta karar verilmişti. Ancak hükümet, atama kararnamesine bu üç generali almayınca, bir kez daha kriz çıktı. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi komutanların terfi edilmesine karar verdi, ancak hükümet kararında direndi.

6 ARALIK 2010 DONANMA’DA BALYOZ ARAMASI

Balyoz’daki tarih çelişkileri ve mantık hatalarının kamuoyunda yankı bulduğu dönemde, 6 Aralık 2010 günü Gölcük’teki Donanma Komutanlığı’nda usulsüz bir arama yapıldı. Balyoz planının güncellenmiş hali olduğu iddia edildi. Ancak yeni olduğu iddia edilen dijital verilerde daha fazla çelişki olduğu ortaya çıktı.

14 ARALIK 2010 MAHKEMEYE BALYOZ

14 Aralık 2010… Tarihi Balyoz davasının başlamasına sadece iki gün kala davaya bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Başkanı Zafer Başkurt, Gebze’ye atandı. Yerine Yargıç Ömer Diken atandı. Karar savunmanın yoğun tepkisine neden oldu.

16 ARALIK 2010 TARİHİ DAVA BAŞLIYOR

Balyoz davası, skandalla başladı. İlk duruşmada 2 astsubayın kimlik bilgilerinin yanlış olduğu saptandı ve bu askerler beraat etti.

Bu süreç, 163 komutan hakkında verilen tutuklama ve yakalama kararıyla noktalandı.

Ulusal Kanal

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: