ATAŞE KENDİNE “ATEŞE” DER Mİ?

Çetin Doğan’ın kızı ve damadının “Çetin Doğan ve Gerçekler” adlı blogu , Gölcük’te bulunan “belgelerden” her gün birinin sahteliğini ortaya çıkarıyor.

Blogda bugün yayınlanan “Sugacı Ataşe kendisini Ateşe sanıyor, çalıştığı yeri de ATEŞELİK” başlıklı yazı şöyle:

Gölcük’ten çıkan yeni dijital belgeler 163 kişinin tutuklanması için gerekçe olarak gösterildi.

Şimdi emsal olarak Gölcük’ten çıkan (ve Balyoz planına yeni kanıt) “CANER BEN_1.doc” isimli Word belgesine bakalım. Üstverisine göre belge C.BENER kullanıcı adı ile ilk defa 14 Aralık 2002′de oluşturulmuş ve en son Cem Gurdeniz kullanıcı adı ile 20 Ocak 2003′de kaydedilmiş.

Herşeyden önce;

● Ateşe diye bir şey yok. Ataşe diye bir şey var.

● Ataşe’nin sözlük anlamı: bir elçiliğe bağlı uzman, elçilik uzmanı. Ateşe diye bir kelime yok, dolayısıyla sözlük anlamı da yok. Ateşe, olsa olsa ateş (yanıcı cisimlerin tutuşmasıyla beliren ısı ve ışık) kelimesinin e-hali olabilir.

● Roma’da SİLAHLI KUVVETLER ATEŞELİĞI yok, ATAŞELİĞİ var.

● Roma’da görevli Ateşe yok, Ataşe var.

Roma’daki Deniz Ataşesi’nin bunu bilmemesine ve antetinde SİLAHLI KUVVETLER ATEŞELİĞİ yazan bir belgede kendi isminin altına “Ateşe” ünvanını eklemesine imkan yok. Üstelik, aynı “Ateşe” bu belgenin eki olan ayrı bir Word dokümanı daha hazırlamış ve yine altına kendisi için “Dz. Ateşesi” yazmış. Ayrıca bu ek belgede bir subayı, henüz o tarihte var olmayan (ve Temmuz 2004’de kurulan) CC MAR NAPLES’da görevli olarak listelemiş.

“Ateşe”nin hazırladığı bu belge aslında baştan sona bir garabet. Şöyle ki, bu belge Suga planı çerçevesinde “Yeniden yapılanma” kapsamında bölgedeki “müzahir” (destek veren) personeli bildirmek üzere hazırlanmış. Yazının ilgi bölümüne bakılırsa bu talep kendisine 7 Kasım 2002’de gelmiş. Oysa bu tarihte daha ortada Balyoz planı yok, Suga planı yok, ve hatta bu planlarla devrilmesi planlanan Hükümet bile yok. Üstelik bu talep Roma’ya 7 Kasım 2002’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan gelmiş. (Bilmeyenler için: iddialara göre Suga planı, Balyoz darbe planı kapsamında dönemin Donanma Komutanı Özden Örnek’in hazırladığı bir plan ve yine iddialara göre bu plandan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın haberi yok.)

Bu arada, belgeyi son kaydeden olarak görünen Gürdeniz, o dönem 3. Muhrip Filotilla Komodoru ve belgenin son kaydedildiği tarihte “Karadeniz Özel Görevi” ile denizde, hatta Filotillada dört gün sürecek Taktik Eğitimi başlamış.

Son bir nokta da, yazının formatı ile ilgili. Donanma Komutanlığı bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan raporda (EK-D) belirtildiği üzere, yazışmalarda İLGİ yazılırken bu belgede olduğu gibi konunun dahil edilmesi (İLGİ: Dz.K.K.lığının 07 Kasım 2002 gün ve İSTH.:3200-27-02 sayılı “Yeniden Yapılandırma Faaliyeleri” konulu yazısı), 2008 yılında yürülüğe giren MY 75-1B Karargah Hizmetleri Yönergesi ile başlıyor. 2008’den önceki yazışmalarda ilgide konu belirtilmiyor.

Gölcük’ten çıkan yeni belgeler hakkında yüzlerce sayfa tespit tutanakları hazırlayan Emniyet görevlilerinin bu son noktayı bilmeleri elbette beklenemezdi. Ancak, en azından “ateşe” falsosunu tespit edebilirlerdi. Emniyet’in hazırladığı ve 43 klasörün içinde yeralan tespit raporunun ilgili kısmından aktarıyoruz (Gölcük Klasörleri, Klasör no. 3, dizin no. 266):

Emniyet raporu, yukarıdaki yazışmaya atfen konu ile ilgili tespitini şöyle bitiriyor: “(…) Bu görev kapsamında Ali Semih ÇETİN’in yukarıdaki yazışmaları yaptığı ve kendisine verilen görev gereği listeyi hazırladığı değerlendirilmektedir.”

Balyoz davasında 148 kişi sadece isimleri bu dijital belgelerde geçtigi için yargılanıyor. Yazık ki, sahte oldukları bariz olan (üstelik ataşe/ateşe ayrımını bile bilmeyenlerce hazırlanmış) bu belgelerin sahte olduğunun “mahkeme” önünde ispatlanmasını sanıklar hapiste bekleyecekler. Çünkü emniyet, hazırladığı raporlarda bu yeni dijital belgeleri Balyoz’da kanıt olarak değerlendirdi, özel yetkili savcı talep etti ve bağımsız özel yetkili hakimler oybirliği ile 163 kişinin tutuklanmasına karar verdi.

odatv.com

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: