AĞIZLARINI BIÇAK AÇMIYOR

163 subay ‘darbe’ iddiasıyla tutuklanırken emir komuta zincirinin zirvesindeki 3 eski Genelkurmay Başkanı suskunluğa gömüldü!..

İddialar onların dönemini kapsıyor

Darbe planlarının yapıldığı iddia edilen 2003’teki seminerden bu yana Genelkurmay Başkanı olarak görev yapan Hilmi Özkök, Yaşar Büyükanıt ve İlker Başbuğ, 163 silah arkadaşları için tutuklama kararı çıkmasına rağmen, sessizliklerini korudu ve hiçbir açıklama yapmadı.

Villalarından dışarı çıkmıyorlar

Askerİnİn başına çuval geçirilen komutan olarak tarihe geçen Özkök, bu olaya ve Çetin Doğan’ın suçlamalarına da sessiz kalmıştı. Dolmabahçe’deki sır görüşme sonrası inzivaya çekilen Büyükanıt gibi, Bodrum’daki villasına kapanan Başbuğ da konuşmuyor.

Apo’yu alan komutan da tutuklandı…
Tutuklanan isimler arasında bebek katilini Türkiye’ye getiren komutan Engin Alan da bulunuyor. Alan, kısa süre önce MHP’ye katılmıştı. Öte yandan dün Beşiktaş Adliyesi önünde toplanan subay eşleri ve yakınları tutuklama kararlarını protesto etti.

Koşaner sanık yakınları ve Başbakan’la görüştü
Orgeneral Işık Koşaner, önce Balyoz Davası’ndan tutuklanan sanıkların yakınlarıyla, ardından da Başbakan Erdoğan’la bir araya geldi.

Fenerbahçe Orduevi’nde bayraklı protesto eylemi
Elleride bayraklarla toplanan kalabalık her geçen dakika büyüdü. Orduevinde Harbiye Marşı çalındı, vatandaş kornalarla destek verdi.

Tutuklama kararlarına avukatlardan sert tepki
Vural Ergül, “Yakala bırak, yakala bırak… Nereye kadar!” diye isyan ederken, Celal Ülgen, “Bu faşizme dur denmesi gerekiyor” ifadesini kullandı.

Eski komutanlardan ses yok
Darbe planının yapıldığı iddia edilen 2003’teki seminerden bu yana Genelkurmay Başkanlığı yapan Özkök, Büyükanıt ve Başbuğ, tutuklama kararı çıkan 163 silah arkadaşı için hiçbir açıklama yapmadı.

Balyoz Darbe Planı davası kapsamında aralarında eski kuvvet komutanlarının da bulunduğu 163 yüksek rütbeli subay için tutuklama kararı çıkarken, darbenin planlandığı tarihte komuta kademesinin zirvesinde bulunan emekli orgeneraller Hilmi Özkök, Yaşar Büyükanıt ve İlker Başbuğ sessizliğini koruyor. 5-7 Mart 2003’te 1. Ordu Karargahı’nda gerçekleştirilen ve seminerle ilgili olarak dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Org. İbrahim Fırtına, Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Ora. Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Org. Çetin Doğan için önceki gün bir kez daha tutuklama kararı verilirken seminer için onay veren  isimlerden olan ve sırasıyla Genelkurmay Başkanlığı görevini yapan 3 içim emekli Org. Hilmi Özkök, emekli Org. Yaşar Büyükanıt, emekli Org. İlker Başbuğ, silah arkadaşlarının cezaevine gönderilmeleriyle ilgili tek bir açıklama yapmadı.

Doğan’ın sorusu cevapsız
Darbe planının yapıldığı iddia edilen seminere başkanlık eden eski 1. Ordu Komutanı Org. Çetin Doğan, seminerle ilgili bilgileri Özkök’ün sızdırdığını öne sürmüş ve “Emekliliğimden sonra 1. Ordu Komutanlığı’nda idari soruşturma açıldı mı, açıldıysa sonucu ne oldu?” sorusunu yöneltmişti. Doğan’ın bu sorusuna, Özkök’ün yanı sıra daha sonra bu göreve gelen Büyükanıt ve Başbuğ da cevap vermedi.

Özkök’ün haberi vardı
Çetin Doğan’ın avukatı Celal Ülgen de, tatbikatın başta Özkök olmak üzere bütün komutanların bilgisi ve gözetiminde gerçekleştiğini söylemişti. Ülken, dosyaya giren “2003-2006 Taslak Tatbikat Takvim” inin, Plan Semineri’nin dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök’ün emri ile yapıldığının açık bir kanıtı olduğunu ifade etmişti.

Çuvala sessiz kalmıştı
Plan seminerinin gerçekleştirildiği dönemde Genelkurmay Başkanı olan Özkök, seminerin yapılması için emir veren en yetkili komutan olmasına ve emekli olduğu 2006 tarihine kadar seminerle ilgili bir takibat yaptırmamasına rağmen olayın sorumluluğunu üstlenmiyor. Genelkurmay Başkanlığı döneminde, 4 Temmuz 2003’te Kuzey Irak’ın Süleymaniye kentinde Türk askerinin başına ABD’lilerce çuval geçirilmesine seyirci kalışıyla arşivlere geçen Özkök, emekliliğinin ardından da konuyla ilgili sorulara, “Ben artık konuşmuyorum. Ben söyleyeceklerimi söyledim. Hani şair demiş ya, ’izzet-i ikbal ile çekildik’, diye. Ben de izzet-i ikbal ile gündemden çekildim. Şimdi bahçede torun kovalıyorum” diye cevap vermekle yetindi.

Dolmahahçe’de sır görüşme
Balyoz Darbe Planı’nın görüşüldüğü iddia edilen 1. Ordu Karargahındaki seminerin yapıldığı tarihte Genelkurmay 2. Komutanı olan Org. Yaşar Büyükanıt da seminerin yapılması için emir veren komutanlar arasında yer alıyor. 2006-2008 tarihleri arasında TSK’nın bir numaralı ismi olarak görev yapan Büyükanıt da, sessizliğini koruyan ve sorumluluk almayan isimlerden oldu. Genelkurmay Başkanlığı döneminde e-muhtıra ve Başbakan Erdoğan’la yapılan Dolmabahçe Sarayı’ndaki görüşmesiyle belleklerde yer alan Büyükanıt, emekliliğinin ardından  lüks villasında yaşam sürmeye başladı.

Lüks villasına çekildi
Çetin Doğan’ın başkanlık ettiği seminerin yapıldığı 2003 yılında Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı olan İlker Başbuğ da, Özkök ve Büyükanıt’ın ardından Genelkurmay başkanlığı yapan üçüncü isim oldu. Ancak emekliliğinin ardından Bodrum’da lüks villasına çekilen Başbuğ da diğerleri gibi Balyoz darbe planı iddialarının dışında kalan isim oldu.

Ailelerden Beşiktaş Adliyesi önünde protesto
Balyoz davasında haklarında tutuklama kararı çıkarılan komutanların yakınları, Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi önünde tutuklama kararlarını protesto etti. Aralarında Emekli Tümamiral Özer Karabulut’un eşi Sema Karabulut, Emekli Tümamiral Deniz Kutlu’nun eşi İrem Kutlu ve Koramiral Cem Çakmak’ın kız kardeşinin bulunduğu grup, davayla ilgili işlemlerin devam ettiği Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi önünde açıklama yaptı. Gruptakiler, “Darbeye teşebbüs edenler yargılanıyorsa, darbe yapanlar da tutuklansın” dedi. Haklarında yakalama emri verilen emekli ve muvazzaf subayların bir kısmının önceki gün duruşma salonunda olduğunu savunan sanık yakınları, “Bu insanlar ’Şimdi biz buradayız ve bizi tutuklayın’diyorlar” ifadesini kullandı.

Yanımızda dik duran yok
Kendisini Tuğamiral Cem Çakmak’ın kız kardeşi olarak tanıtan bir sanık yakını ise “Bize dik durun diyorlar, ama bizim yanımızda dik duran bir kurum yok. Duysun Deniz Kuvvetleri Komutanı, Genelkurmay Başkanları, Kara Kuvvetleri Komutanı. Süheyl Batum’a kızıyorlar ’kağıttan kaplan bir ordu var’ dedi diye’. Evet kağıttan kaplan bir ordu var karşımızda” diye konuştu. Açıklamaların ardından sanık yakınları Beşiktaş Adliyesi’nin önündeki Çırağan Caddesi’ni trafiğe kapattı. Eyleme caddedeki sürücüler de kornalarına basarak destek verdi.

Koşaner sanık yakınları
ve Başbakan’la görüştü
Tutuklanan komutanların yakınları, daha sonra Harbiye Orduevi’ne geldi. Ailelerin ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner de orduevine giderek tutuklanan komutanların yakınlarıyla görüştü. Koşaner, daha sonra da sürpriz bir şekilde İstanbul’a giderek Başbakan Tayyip Erdoğan’la Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde bir araya geldi. Görüşme 45 dakika sürdü. Görüşmeye, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün de katıldığı bildirildi.

İşte tutuklanan askerler
Emekli Oramiral Özden Örnek, Emekli Orgeneral İbrahim Fırtına, Emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık, Emekli Korgeneral Engin Alan, Emekli Korgeneral Metin Yavuz Yalçın, Emekli Korgeneral Doğan Temel, Emekli Tümgerenal Hayri Güner, Emekli Tümgeneral Tuncay Çakan, Emekli Tümgeneral Behzat Balta, Emekli Tümgeneral Taner Balkış, Emekli Tümamiral Özer Karabulut, Emekli Tümamiral Ali Deniz Kutlu, Emekli Tümamiral Mustafa Aydın Gürül, Emekli Koramiral Lütfü Sancar, Emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü, Emekli Tuğgeneral Halil Kalkanlı, Emekli Tuğfgeneral Faruk Oktay Memioğlu, Emekli Tuğgeneral Mehmet Kaya Varol, Emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri, Emekli Tuğgeneral Mustafa Kemal Tutkun, Emekli Tuğgeneral İzzet Ocak, Emekli Tuğamiral Engin Baykal, Emekli Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Emekli Tuğamiral Hasan Hoşgit, Emekli Albay Kubilay Aktaş, Emekli Albay Suat Aytın, Emekli Albay Mustafa Tunçay, Emekli Albay Hasan Basri Aslan, Emekli Albay Fuat Pakdil, Emekli Albay Bülent Tunçay, Emekli Albay Mustafa Çalış, Emekli Albay Erdal Akyazan, Emekli Albay Mümtaz Can, Emekli Albay Emin Küçükkılıç, Emekli Albay Yusuf Ziya Toker, Emekli Albay Ali İhsan Çuhadaroğlu, Emekli Albay Mehmet Fikri Karadağ, Emekli Kurmay Albay Ümit Özcan, Emekli Yüzbaşı Mehmet Ulutaş, Tümgeneral Ahmet Yavuz, Korgeneral Mustafa Korkut Özarslan, Korgeneral Yurdaer Olcan, Korgeneral Ayhan Taş, Koramiral Kadir Sağdıç, Tümamiral Ramazan Cem Gürdeniz, Tümgeneral Nurettin Işık, Tümgeneral İhsan Balabanlı, Tümgeneral Abdullah Dalay, Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tuğgeneral Ali Aydın, Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu, Tuğamiral Cem Aziz Çakmak, Tuğamiral Ayhan Gedik, Tuğamiral Ahmet Türkmen, Tuğamiral Turgay Erdağ, Tuğamiral Mehmet Fatih Ilgar, Tuğamiral Mustafa Karasabun, Tuğamiral Levent Görgeç, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, Tümgeneral Bekir Memiş, Tuğgeneral Hasan Fehmi Canan, Tuğgeneral Salim Erkal Bektaş, Tuğgeneral Kasım Erdem, Tuğgeneral Gökhan Gökay, Tuğgeneral Bulut Ömer Mimiroğlu, Albay Semih Çetin, Albay Ali Rıza Sözen, Albay İlkay Nerat, Albay Veli Murat Tulga, Albay Recep Yıldız, Albay Ahmet Küçükşahin, Albay Recai Elmaz, Albay Mehmet Yoleri, Albay Namık Koç, Albay İkrami Özturan, Albay Burhan Göğçe, Albay Zafer Karataş, Albay Yüksel Gürcan, Albay Ahmet Topdağı, Albay Memiş Yüksel Yalçın, Albay Nihat Özkan, Albay Ali Türkşen, Albay Tayfun Duman, Albay Taylan Çakır, Albay Muharrem Nuri Alacalı, Albay Levent Erkek, Albay İsmet Kışla, Albay Dora Sungunay, Albay Yaşar Barbaros Büyüksağanak, Albay Hasan Gülkaya, Albay Faruk Doğan, Albay Mücahit Erakyol, Albay Ergün Balaban, Albay Cengiz Köylü, Albay Cemal Temizöz, Albay Hakan Sargın, Albay Hüseyin Özçoban, Albay Mustafa Koç, Yarbay Levent Çehreli, Yarbay Ertuğrul Uçar, Yarbay Ercan İrençin, Yarbay Yusuf Kelleli, Binbaşı Mustafa Erdal Hamzaoğulları, Binbaşı Gökhan Çiloğlu, Binbaşı Fatih Altun, Yüzbaşı Hüseyin Polatsoy, Yüzbayı Hüseyin Topuz, Üsteğmen Ahmet Şentürk, Kurmay Albay Dursun Çiçek, Kurmay Albay Murat Özçelik, Mehmet Kemal Gönüldaş, Orkun Gökalp, Cemal Candan, Behçet Alper Güney, Kemal Dinçer, Doğan Fatih Küçük, Dursun Tolga Kaplama, Hasan Hakan Dereli, Fatih Musa Çınar, Aytekin Candemir, Sırrı Yılmaz, Barbaros Kasar, Soydan Görgülü, Hüseyin Hoşgit, Şafak Duruer, Utku Arslan, Bora Serdar, Fatih Uluç Yeğin, Hakan İsmail Çelikcan, Ahmet Necdet Doluel, Cemalettin Bozdağ, Kıvanç Kırmacı, Kahraman Dikmen, Ahmet Tuncer, Taner Gül

Yakalama kararı verilen 29 sanık
Emekli Orgeneral Çetin Doğan, Emekli Orgeneral Ergin Saygun, Emekli Korgeneral Nejat Bek, Halil Yıldız, Erhan Kuraner, Yunus Nadi Erkut, Nuri Ali Karababa, Gökhan Murat Üstündağ, Harun Özdemir, Hakan Akkoç, Mehmet Alper Şengezer, Recep Rıfkı Durusoy, Hamdi Poyraz, Hasan Nurgören, Binbaşı Refik Hakan Tufan, Murat Ataç, Bahtiyar Ersay, Mustafa Yuvanç, Nedim Ulusan, Mehmet Ferhat Çolpan, Nihat Altınbulak, Albay İbrahim Koray Özyurt, Soner Polat, Meftun Hıraca, Hanifi Yıldırım, Ali Demir, Mustafa Önsel, Erdinç Atik, Abdurrahman Başbuğ.

Harbiye Marşı’yla direndiler
Balyoz Davası kapsamında, eski kuvvet komutanları Fırtına ile Örnek’in de aralarında bulunduğu 163 asker tutuklandı. Mahkeme, kararı Harbiye Marşı’yla protesto eden sanıklar hakkında suç duyurusunda bulundu

Haber: Salim YAVAŞOĞLU
Balyoz Planı davasına bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, eski kuvvet komutanları Özden Örnek ve Halil İbrahim Fırtına’nın da aralarında bulunduğu 163 askerin tutuklanmasını kararlaştırdı. Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesindeki salonda önceki gün görülen 13. duruşmada şok kararlar çıktı. Sanık avukatları, savcının tutuklama talebini değerlendiren mahkeme heyetinden söz isteyerek, “Tutuklama kararı verecekseniz bize de diyeceğimizi sormak için ayrıca konuşma izni vermek zorundasınız” diye itirazda bulundu.

Savunma yok sayıldı
Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken’in, söz vermemesi üzerine avukatlar “Savunma makamı yok sayılmaktadır” dedi. Mahkeme heyeti, “dosyadaki delil durumu, dosyada kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunması, delillerin tam olarak toplanılmamış olması, sanıkların konumları itibariyle delillere etki yapma ihtimalinin olması ve adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının yetersiz kalacağı” gerekçeleriyle 134 sanığın tutuklanmasına, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın da aralarında bulunduğu 29 sanık hakkında da yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi.

Sanık yakınları fenalaştı
Kararın açıklanmasının ardından duruşma salonunda gergin anlar yaşandı. İzleyici bölümündeki bazı sanık yakınları, gözyaşlarını tutamayarak fenalaştı. Bazıları da sanıklarla birlikte önce Harbiye Marşı, ardından da Deniz Harp Okulu Marşını okuyarak kararı protesto etti. Eski kuvvet komutanları  İbrahim Fırtına ve Özden Örnek’in de marşlara eşlik ettiği görüldü. Muvazzaf generaller,  üst rütbeli komutanları gelmeden duruşma salonundan çıkmayacaklarını bildirdi.

Salonun kapıları kapatıldı
Salondaki tepkiler üzerine Mahkeme Heyeti Başkan Diken, salona yeteri kadar güvenlik gücü alınarak boşaltılmasını istedi. Duruşmanın görüldüğü salona ek olarak yaklaşık 30 askeri personel getirildi. Basın mensupları da salondan çıkarıldı. Salona girişe ve binadan çıkanların içeri girişlerine izin verilmedi. Mahkeme heyetinin, Harbiye Marşı’yla direniş için suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi.. Sağlık kontrolünün ardından emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına ile eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’in de aralarında bulunduğu askerler Silivri Cezaevi’ne, Kuzey Deniz Saha Komutanı Mehmet Otuzbiroğlu’nun da aralarında olduğu askerler ise Hasdal Askeri Cezaevine gönderildi.

Engin Alan da tutuklandı
Balyoz davası kapsamında tutuklanan askerler arasından ilginç isimler var. Bunlar arasında en dikat çekenlerden biri, bebek katili Abdullah Öcalan’ı Türkiye’ye getiren ekibin içinde yer alan emekli Korgeneral Engin Alan. Alan, kısa süre önce MHP’ye katılmış, rozetini de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli takmıştı.

11 askerden itiraz
Alan’ın yanı sıra Milli Savunma Bakanlığı tarafından açığa alınan Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu ile İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alınan Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu da tutuklanan isimler arasında yer aldı. Tümgeneral Gürbüz Kaya, saldırıya uğrayan Şemdinli Tekeli Tabur Komutanlığı’nda sınıra sıfır noktada Başbakan Recep Erdoğan ve dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’a sınırda brifing vermişti. Bu brifing esnasında, Başbakan ve beraberindekilerin Gediktepe’deki siperde çömelmesi tepki çekmişti. Tümgeneral Kaya, Tümgeneral Helvacıoğlu ve Tuğamiral Gavremoğlu, haklarındaki davalar nedeniyle Son Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında terfi ettirilmemişti. Öte yandan Tümamiral Cem Gürdeniz’in de aralarında bulunduğu 11 kişi, avukatları aracılığıyla tutuklamaya itirazda bulunurken, haklarında yakalama kararı bulunan 7 muvazzaf asker de, dün Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Savcıya ifade veren askerler, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Ülgen: Bu faşizme ‘dur’ denilmeli
Balyoz Davası sanıklarıdan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın avukatı Celal Ülgen, yakalama kararına sert tepki gösterdi. Ülgen, “Yazıklar olsun. Bu hukuksuzluk cehenneminden nasıl çıkacağımızı düşünüyorum. Baroların ortaya çıkması lazım. Bu faşizme dur denmesi gerekiyor. Yeni delil denilen 43 klasördeki her şey kurmaca, he rşey tertip” diye konuştu. Müvekkilininn teslim olacağını bildiren Ülgen, “Bunların da üstesinden gelecek, dimdik ayakta kendisi” dedi. Karara itiraz edeceklerini ifade eden Doğan’ın diğer avukatı Hüseyin Ersöz de şunları söyledi: “Mahkeme hukuka aykırı bir şekilde yakalama ve tutuklama kararına imza attı. Karara 7 gün içerisinde itiraz edeceğiz.”

İP: Komutanlar esir alındı
Balyoz tutuklamalarını protesto etmek için Ankara ve İzmir ve İstanbul’da gösteriler düzenlendi. Ankara’da Zafer Meydanı’nda toplanan İşçi Partililer tutuklamalara tepki gösterirken, İP Genel Sekreteri Hasan Basri Özbey, “Türk Ordusu’na karşı amansız ve kanunsuz saldırı devam ediyor. Silivri’de yaşananlar bir ’yargılama’ bir ’dava’ değildir. Bu bir savaştır, Beşiktaş Terör Örgütü çalışıyor” dedi. Basın açıklamasında, “Türk Ordusu’na yönelen kanunsuz saldırıya” ve 163 komutanın tutuklanmasına “Silivri’de savaş hukuku uygulanıyor, komutanlar esir alındı, Beşiktaş Terör Örgütü faaliyetine devam ediyor” diyen Özbey, ’Türk Ordusu’nun kahraman komutanlarına yönelen saldırıya isyan ettiklerini milleti ordusuna sahip çıkmaya çağırdıklarını’ belirterek şöyle dedi: “Türk Ordusu’na karşı amansız ve kanunsuz saldırı devam ediyor. Silivri’de yaşananlar, bir  ’yargılama’bir  ’dava’ değildir. Bu bir savaştır!”

AKP binasına yürüdüler
Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri de “Balyoz Darbe Planı” davasında eski kuvvet komutanlarının tutuklanmasına tepki amacıyla AKP Ankara İl Başkanlığı binası önünde eylem yaptı. Ellerinde çuvallarla AKP İl Başkanlığına yürüyen TGB üyeleri, polis tarafından durduruldu. Gruptakiler, burada çeşitli sloganlar attı. Grup adına açıklama yapan TGB Genel Başkanı İlker Yücel, Mustafa Kemal’in askerleri olduklarını belirterek, “Biz Amerikan ordusunun değil Türk ordusunun yanındayız. AKP, komutanları tutuklayarak Türk milletini karşısına almıştır” diye konuştu.

“Türk Ordusu’na operasyon”
İzmir’de ise bir grup İşçi Partili, tutuklama kararlarını protesto ederek hükümet aleyhine slogan attı. Alsancak’taki protesto gösterisinde açıklama yapan İP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Tugay Şen, “Türk ordusuna yönelik operasyonun sonucu” dedi. İstanbul’da da ellerinde Türk bayraklarıyla kalabalık bir grup Fenerbahçe Orduevi önünde toplandı. Grup beklediği sırada orduevi içinden de Harbiye Marşı çalındığı duyuldu.

Şu anda aileler perişan ediliyor
“Bu ülkede hukukun üstünlüğünü istiyoruz” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, konuyu yakından takip edeceklerini belirtti. Kılıçdaroğlu, “(Biz hukukun üstünlüğünü sağlayacağız) diye meydanlarda bağıracaksınız sonra kendi hukukunuzu oluşturacaksınız. Bu olmaz. Üstünlerin hukuku, güçlülerin hukuku oluşturuluyor. Şu anda aileler perişan ediliyor. Dolayısıyla biz yargılama süreci objektif olduğu sürece buna saygımız var, ama yargılama süreci siyasallaştığı sürece bundan kaygımız var” dedi.

Balyoz’a Ecevit alıntılı tepki
CHP Milletvekili Tayfun İçli, “Bülent Ecevit ahiretten sizlere bir kez daha sesleniyor” diyerek eski Başbakan Bülent Ecevit’in bir yazısından alıntılardan oluşturduğu basın açıklaması yaptı. Açıklamada Ecevit’in, “Yargı organları yeterince bağımsız değilse, yargıçlar yeterince güvenceden yoksunsa, mahkemelerin vereceği en adaletli kararlar bile inandırıcı olamaz; halk, adalete inancını devlete güvenini yitirir” sözüne yer verildi. Ecevit’in, “Adalet dağıtanlara, devlette ve toplumda, İngiliz tarihçinin deyimiyle, üzerlerine iktidar gölgesinin düşmeyeceği kadar ’yüksek ve onurlu bir yer’sağlanmalıdır” deyişini alıntılayan İçli, açıklamasını eski başbakanın 12 Eylül müdahalesinin ardından, 30 Mayıs 1981 tarihli Arayış dergisindeki yazısından oluşturdu. Yazı özetle şöyle:

Adalete karşı adaletsizlik
“İnsanlar bir ölçüye kadar özgürlük kısıntılarına, baskıya zulme katlanabilirler, ama haksızlığa, adaletsizliğe katlanamazlar. Adaletin dayanağı ise, yargı erkinin, yargı organlarının bağımsızlığıdır. Adalete inanç ve devlete güven sarsıldıkça da toplumsal ilişkiler zedelenir ve en kötü anlamıyla anarşi ortaya çıkar. Onun için, yargı erkinin bağımsızlığı, adaletin dayanağı olduğu kadar, demokrasinin de gereğidir.”

Yeniçağ

Reklamlar

One Response to AĞIZLARINI BIÇAK AÇMIYOR

  1. memur says:

    ağızlarını bıçak açamayacağı devirdeler maalesef. bu işler böyle. konuşacak halin kalmaz. tam da o durum

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: