AKP ‘torba yasa’da neler yapıyor?

AKP, özelleştirmelere karşı açılan iptal davalarında mahkeme kararlarını yok saymak istiyor.

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeyi bekleyen tasarıya eklenen bir maddeyle, özelleştirmeleri durduran yargı kararlarının uygulanmasının kamuyu zarara uğratacağı, aksi yönde işlem yapılmasının uygun olacağı savunuluyor.

AKP’nin, özelleştirmelere karşı açılan iptal davalarında mahkemelerin verdiği yürütmeyi durdurma ya da iptal kararlarının yok sayılması için yasa maddesi hazırladığı ortaya çıktı. TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeyi bekleyen “torba yasa” tasarısına eklenen bir maddeyle, özelleştirmeleri durduran yargı kararlarının uygulanmasının kamuyu zarara uğratacağı, aksi yönde işlem yapılmasının uygun olacağı savunuluyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan imzasıyla 29 Kasım 2010’da, TBMM Başkanlığı’na gönderilen, “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın, 93. maddesine göre özelleştirmenin iptalini uygun gören mahkeme kararları üzerinde idarece herhangi bir işlem tesis edilmeyeceği ve bu konuda idarece açılan davalardan vazgeçileceği belirtiliyor.
‘İşlem anayasaya aykırı’

İzmir Barosu avukatlarından Noyan Özkan, verilmiş mahkeme kararlarını ortadan kaldırmanın hukuk devletinde yeri olamayacağına dikkat çekerek, “Hazine’nin, bu özelleştirmelerden kaynaklanan zararları var. Bu zararların tazmini için devletin yürüttüğü davalar var. Bunlardan Hazine niye feragat etsin? Burada bu feragat vurgusuyla özelleştirmelerin daha kolaylaştırılması ve çabuklaştırılması amaçlanıyor. Ortada bir Hazine zararı var ve siz bunu yasayla kaldırırsanız, bu açık biçimde anayasanın 2. ve 138. maddesine aykırıdır. Ayrıca yargı kararlarını uygulamamak da, anayasa ihlali anlamı taşır” dedi.

‘Yetmez ama evet’ dediler…

Özkan, mahkeme kararlarını, yasayla ortadan kaldırma yolunun açılmasının, hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmayacağını belirterek şunları söyledi: “Falanca kişinin boşanma davası filanca kişinin imar ruhsatının iptali gibi kararları bir yasa maddesiyle ortadan kaldırabilirsiniz. Özal döneminde, mahkeme kararlarını askıya alan kararlar çıkıyordu. Ancak Anayasa Mahkemesi bu kararların yürürlüğünü durduruyordu. Şimdi Anayasa Mahkemesi’nin yapısı değişti. Zaten hükümetin de bu kadar pervasızca adım atması, mahkeme kararlarını yok sayacak yasal düzenleme peşinde olmasının arkasında, Anayasa Mahkemesi’nin değişen yapısı var. ‘Yetmez ama evet’ diyen kesim, ‘anayasa ihlali yapılırsa, Anayasa Mahkemesi’ne gidilir’ diyordu. Daha pek çoğunun sırada olduğu antidemokratik yasalar karşısında ‘Yetmez ama evet’ demeye devam edecekler mi?”

haberyazan.com

ilgili haberler

AKP, Torba Yasa Tasarısı İle Emekçilerin Kafasına Çuval Geçirmek İstiyor

TAYYİP SONUN “MÜBAREK” OLSUN

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: