TRT Yöneticileri Yandaşlıktan Yargılanacak

Üç TRT yöneticisi 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemi ile yargılanacak. Gerekçe: “Fazlasıyla yandaş olmak!

Anadolu Ajansı’nın haberinde, TRT’nin üç yöneticisi hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı yürüttüğü soruşturma sonucunda “halk oylaması sürecindeki yayınlarda, ağırlıklı olarak Anayasa değişikliğinin lehindeki görüşlere yer vererek, görevlerini kötüye kullandıkları” gerekçesiyle iddianame hazırlandığı duyuruldu. İddianame asliye ceza mahkemesince kabul edildi.

TRT REFERANDUM PROGRAMLARI İDDİANAMEDE

İddianamede, soruşturma sürecinde şüphelilerin ve avukatlarının, yayınlarda tüm görüşlere eşit davranılıp davranılmadığının belirlenmesi için sadece şikâyet konusu programların değil, TRT’deki tüm kanallarda referanduma yönelik tüm programların değerlendirilmesi gerektiğini savundukları belirtildi.

TRT AVUKATLARI BÖYLE SAVUNMA YAPTI

TRT yöneticileri ve avukatları kendilerini savunmak için suç duyurusunda yer alan bilgilerle yetinilmemesini, TRT’nin tüm yayınlarının izlendiğinde bu iddiaların gerçek olmadığının görüleceğini söylediler.

Bu savunmanın yerinde görülmesi üzerine sadece şikâyetçilerin yakındığı, belirli tarihlerdeki ‘Medya Müfettişi’, ‘Haber Tadında’, ‘Enine Boyuna’ ve ‘Şem u Yekşem’ programı ile haber programlarının değil, referanduma ilişkin tüm programların değerlendirildiği, tüm bu yayınların bantlarının TRT’den istendiği, gönderilen bantlar ile şikayetçilerce kanıt olarak sunulan yayın örnekleri üzerinde bilirkişi incelemesi yaptırıldığı anlatılan iddianamede, şunlar kaydedildi:

İŞTE TRT İDDİANAMESİ

MEDYA MÜFETTİŞİ, HABER TADINDA, ENİNE BOYUNA, ŞEM U YEKŞEM

‘Bilirkişi incelemesine göre, TRT Haber kanalının çeşitli tartışma programlarında, gerek sunucuların, gerekse konukların ağırlıklı olarak aynı görüşü destekledikleri, karşıt görüşün temsilinin ise sınırlı kaldığı; TRT 1 ve TRT Haber kanallarında yayınlanan ‘Halk Neyi Oylayacak?’ ve ’12 Eylül Referandum’ programlarında, bu değişikliğin lehindeki açıklamalara ve lehindeki görüşlere sahip kişilerin yorumlarına yer verildiği, bu programlarda halk oyuna sunulan değişikliğin olumlu olarak yansıtıldığı ve bu değişikliği destekleyen kişilerin yorumlarına ve söyleşilerine yer verildiği; TRT 6 yayınlarının röportaj ve tartışma programı olarak iki grupta yer aldığı, her ne kadar röportaj programlarında ağırlıklı olarak belli bir görüş yansıtılmışsa da röportaja katılan kişinin hangi yönde görüş belirteceği bilinemediğinden bu durumun ihlal olarak kabul edilmediği ancak tartışma programlarında ağırlıklı olarak Anayasa değişikliğinin lehindeki görüşlerine yer verildiği belirlenmiştir.’

İddianamede, üç kanalın incelenen yayınlarının Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu Yasası’nın, ‘TRT’nin tek yönlü, taraf tutan yayın yapmamasını ve bir siyasi partinin, grubun, çıkar çevresinin, inanç veya düşüncenin menfaatlerine alet olmamasını’ düzenleyen 5’inci, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkındaki Yasa’nın, ‘seçim dönemlerinde yayınların, Yüksek Seçim Kurulunca (YSK) düzenleneceğine’ ilişkin 27’nci ve YSK’nın ‘radyo ve televizyonların Anayasa değişikliğiyle ilgili olarak tek yönlü, taraf tutan yayınlar yapamayacaklarına ve görüşler arasında fırsat eşitliği sağlayacaklarına ilişkin’ 31 Mayıs 2010 tarihli ve 353 sayılı kararına aykırılık teşkil ettiği kaydedildi.

Oda Tv, bu savunmayla TRT’nin yandaşlığının da tescillendiğini yazdı.

BÜLENT ATA, ALİ AHMET BÖKEN VE FETHULLAH KIRŞAN

TRT 1 Koordinatörü Bülent Ata, TRT Haber Koordinatörü Ali Ahmet Böken ve TRT 6 Koordinatörü Fethullah Kırşan hakkında, ‘halk oylaması sürecindeki yayınlarda, ağırlıklı olarak Anayasa değişikliğinin lehindeki görüşlere yer vererek, görevlerini kötüye kullandıkları’ iddiasıyla dava açıldı.

Ata, Böken ve Kırşan’ın, ‘görevi kötüye kullanmak’ suçlamasıyla 1’er yıldan 3’er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları istendi. Ancak bu TRT yöneticileri hakkında açılan ilk dava değil. Daha önce Odatv’nin yayınladığı Reşadiye haberi nedeniyle Dursun Çiçek’in avukatı da kuruma dava açtı. Dava devam ediyor.

“El bombası yüklü kamyon” haberi nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı da suç duyurusunda bulunmuştu. Şu anda haberi yapan muhabir Rahmi Şener yargılanıyor.

Gazete 5

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: