CELAL BAYAR’IN KIZI VE İSMET İNÖNÜ’NÜN TORUNU DA HAYIR DİYOR

3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın 89 yaşındaki kızı Nilüfer Bayar Gürsoy ve Atatürk’ün silah arkadaşı, Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan Toker de “Hayır” diyor.  Nilüfer Bayar Gürsoy  12 Eylül’de oylanacak anayasa değişikliği ile yüksek yargının iktidar partisinin emrine bağlanacağını söyledi. Gülsün Bilgehan Toker de “Türkiye’nin ve çocuklarımızın geleceği için hayır diyorum” dedi. Nilüfer Bayar Gürsoy ve Gülsün Bilgehan Toker referanduma ilişkin Aydınlık dergisine konuştu.

3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın kızı Nilüfer Bayar Gürsoy Aydınlık dergisine verdiği röportajda referandumda “Hayır” oyu vereceğini açıkladı. 27 Mayıs ve 12 Eylül’ün başta gelen mağdurlarından biri olduğunu söyleyen Nilüfer Bayar Gürsoy, “Yargının bağımsızlığı esas olmalıdır. Anayasalar bir zümreyi, bir partiyi kayırıcı olmamalıdır” dedi ve şunları söyledi.

“Geniş tabanlı bir mutabakat aranmadan bir partinin, iktidarın getirdiği bu anayasa değişikliğine bakacak olursak, bir maddenin öne çıktığı görülüyor. O da yüksek yargıyı iktidar partisinin emrine bağlamak. Yargı bağımsızlığını yok etmek. Yargının bağımsızlığı esas olmalıdır. Anayasalar bir zümreyi, bir partiyi kayırıcı olmamalıdır. Darbe karşıtlarını kendilerine çekebilmek için yapılan bu demagojiler düpedüz tuzak. Darbe yaparken darbeci anayasaya mı bakıyor? Darbelere karşıyım. Dar bir çerçevede tek bir partinin görüşüne göre hazırlanan bu anayasa değişikliği de yanlıştır.”

Celal Bayar’ın kızı Nilüfer Bayar Gürsoy, Anayasa değişiklil paketinin halkın sorunlarına çözüm getirmediğine de dikkat çekti.

“Ülkede işsizlik, terör, Doğu sorunu ve her ne kadar üzerinde durulmuyorsa da eğitim sistemi gibi birçok ciddi sorun varken, anayasa değişikliği paketi aceleye getirilerek halkın önüne konuldu.”

Atatürk’ün silah arkadaşı, Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan Toker de “Bu referandumda oyum tabii ki ‘hayır’ olacak” dedi ve şunları söyledi.

“Türkiye’nin ve çocuklarımızın geleceği için hayır diyorum. Bunun için oy kullanmalıyız, sandık başına gitmeli ve sorumluluğumuzu yerine getirerek, “HAYIR” oyu vermeliyiz. AKP’nin tek adam ve padişahlık yönetimine geçişine dur demek için hayır oyu vermeliyiz. 26 maddenin içine esas yapmak istedikleri iki maddeyi gizleyerek tek bir cevap istedikleri için hayır demeliyiz. Atatürk’ün bile düşünmediği devlet başkanlığı sistemini getirmek istedikleri için de hayır oyu demeliyiz. ”

İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan Toker, özellikle kadınların iyi düşünerek oy kullanması gerektiğini vurguladı.

“Özellikle kadınların iyi düşünmesi gerekiyor. Çünkü bu değişiklikler yargı bağımsızlığımızı ve tarafsız adaleti ortadan kaldırmayı hedefliyor. Unutmayalım biz kadınlar 1926’da eşitlik haklarına sahip olduk. Bu eşitliğin kâğıt üstünde kalmaması için, ‘eşitliğe inanmıyorum’ diyen Başbakan’ın getirdiklerine “HAYIR” demeliyiz. ”

Gülsün Bilgehan Toker, bu anayasa değişikliğinin esas hedefini de şu sözlerle anlatıyor.

“Bu değişikliklerin yanı sıra nihai hedefin Anayasamızın başlangıcında yer alan değiştirilmesi teklif edilemeyecek maddelerin değiştirilmesi olduğu bellidir. Bunun içinde Türkiye’nin bağımsızlığı, birliği, bütünlüğü de, laik demokratik yapısı da vardır. Türkiye Cumhuriyeti çok ince hassas bir denge üzerinde kurulmuştur. Bu dengenin yıkılmaması gerekmektedir. Eğer bunlar yapılırsa 87 yıllık kazançlarımızın hepsi elimizden gidecektir. O nedenle “HAYIR” diyorum.”

Aydınlık sayı 1207

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: