İşte Türkiye’deki tarikat ve cemaatler!

İnançlı bir Müslüman olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün bu ülkeye yaptığı en büyük hizmetlerinden biri nedir diye sorsanız, Tekke ve Zaviyeleri kaldırmasıdır derim!
Siyasal İslamcıların hücum edeceği bu hükmümün gerekçesi, Atatürk eğer o Tekke ve Zaviyeleri kaldırmamış olsaydı, bugün Türkiye’de bırakın her şehir ya da semtte, her mahallede adına İslam denen farklı farklı dinlerin mevcut olacağıydı!19. yüzyıldaki Tekke ve Zaviyeler hem emperyalizmin hem de din bezirganlarının kontrolüne geçmişti..

Mehdi Aleyhisselam
Buradan hareketle de bendeniz Diyanet İşleri Başkanlığı’nın İslâm’ın temiz olarak yani bozulmadan muhafaza edilmesi bağlamında çok önemli bir işlev gördüğü kanaatindeyim.
Tekke ve Zaviyelerin kaldırılıp yasaklanmasına ve Diyanet’in yol göstericiliğine rağmen maalesef yine de pek çok tarikat ve cemaat zuhur etmiştir ki bunlar yakından incelendiğinde görülüceği gibi tamamına yakını sadece amel konularında değil, iman konularında bile birbiriyle taban tabana
zıttırlar.
İslâmi cemaatler ve tarikatlar olgusunu incelemiş ve bazılarını çok yakından gözlemlemiş biri olarak bunlarla ilgili tespitlerim şunlardır:
1) Bütün cemaatler kendi şeyhlerini (önderlerini) Peygamberimizin günümüzdeki vekili gibi görür. Bazılarının da Mehdi Aleyhisseam olduğuna inanılır.
2) Cemaatlerin hiç birinde bireysel
irade ya da sorgulama yoktur. Şeyh ya da önderin sözü Allah kelamı hükmündedir ve önderin emrini tartışan küfre girip
dinden çıkar.
3) Cemaatlerin hiç biri birbirini sevmez ama açıktan birbirlerine düşmanlık yapmazlar..Pek çok cemaat kendi dışındaki cemaatlerin şirkte (küfürde) olduğuna inanır.
Gettolar ve holdingleşme
4) Cemaatlerin bazıları dış dinamiklerle yani yabancı istihbarat örgütleri ile irtibatlıdır.
5) Cemaatlerin geneli iktidar olanı destekler yani bunlar durakta beklemeyi sevmezler, gelen her otobüse binerler.
6) Her cemaatin kendi gettosu vardır, aralarında kız alıp verirler, alışverişleri ve arkadaşlıkları beraberdir. Buradan hareketle de bunların birbirinden kopması kolay değildir.
7) Pek çok cemaat son dönemde holdingleşmiştir.. Müritlerin yaptığı ticaret, topladığı kurban derisi ve zekatlar bu holdinglerin ana sermayesidir. Hodingin mutlak hakimi de cemaat önderleridir. Şeyh ya da önder, parayı elinde tutanın gücü elinde tuttuğunu bilir ve yönetimi çocukları dışında hiç kimse ile paylaşmaz.
8) Cemaatlerin hedef kitlesi daha ziyade 16-30 yaş arası olanlardır.. Bunlarla önce arkadaşlık edilir, akabinde kendi sosyal çevrelerine sokularak ona kişilik verilir ve dini hassasiyetleri de kullanılarak saflara alınır. Yurtlar, dersaneler, okullar temel alanlarıdır.
9) Bütün cemaatlerde şeyh ya da önderin pek çok zaman akşam namazını Kabe’de yatsıyı da Mescid-i Aksa’da kıldığına inanılır. Şeyhlerinin evliyalıklarına imanları Allah’a imanları gibidir.
10) İstisnasız bütün cemaatlerde şeyh ya da önder emreder, müritler zerre sorgulamaksızın emredilen yere eksiksiz oy verir.

Bürokrasideki müritler!
11) Bürokrasideki müridin şeyhe bilgi taşıması ve istediğini yapması Uhud Gazasında cenk yapması gibidir yani bilgi getiren ve icraat yapan peşin olarak şehit ilan edilir.
12) Cemaatlerin tamamına yakınında müritler yani mensuplar cennete ancak şeyhleri ya da önderlerinin himmetiyle girebileceklerine inanırlar. Önderlerini ahiretlerinin sigortası olarak görürler.
13) Pek çok cemaatin kendine göre İslâm’a hizmet şekli vardır. Kimi Kur’an öğretmenin tek yol olduğuna inanır, kimi dış dünyaya İslâm’ı anlatan kitap gönderir, kimi tebliğ yapar, kimi bürokrasiye girer, kimi okul ya da dersane açar, kimi siyaseti etkilemeyi olmazsa olmaz görür.
14) AKP öncesine kadar cemaatlerin yüzde 70’i İslâmcı partilere oy vermezdi. Bugün AKP’ye militanlık yapan pek çok cemaat ve İslâmcı gurup 90’lı yıllarda Tayyip Erdoğan’ın küfürde olduğuna inanır ve bunu kendi müritlerine açıktan söylerlerdi. Bugün ise bu cemaat ve tarikatların yüzde 90’ı Erdoğan’ın militanı konumundadır.

Sayıları ne kadar?
15) Bazı cemaat mensuplarının yurt dışındaki bankalarda büyük paraları ve muhtelif ülkelerde gayrı menkulleri vardır.
16) Cemaat ve tarikat guruplarına mensup olanların sayıları ise çok çok abartılmaktadır. Bütün bu cemaatlere mensup olanlar kesinlikle 1 milyonun üstünde değildir ancak etkileri vakıadır.
17) Tamamı değil ama bu cemaatlerin bazılarına göre Türkiye bugün Dar-ül Harp yanı kafir devleti konumundadır ve bu düzende devletten çalmak ve onunla mücadele etmek ibadettir.
18) Bir kaçı hariç cemaatlerin siyasi bir projesi yani Devleti ele geçirmek gibi bir gayesi yoktur.
19) Cemaatler konusunda zannedilenin aksine TSK’dan ziyade MİT daha çok bilgi sahibidir ve pek çok mensubu bu cemaatlerin içindedir.
20) Hepsi değil ama pek çok cemaatin bilinçaltında askere ve Atatürk’e karşı büyük bir kin ve öfke vardır.

Bellibaşlıları
Gelelim Türkiye’deki tarikat ve cemaat guruplarının belli başlılarına:
1) İsmail Ağa Cemaati (Önderi Mahmut Ustaosmanoğlu)
2) Fetullah Gülen Gurubu
3) İskender Paşa Cemaati. (Zahit Koktu, Esat Coşan ve şimdi oğlu Nurettin Coşan)
4) Erenköy Cemaati (Muradiye Vakfı) Önderleri: Tahir Büyükkörükçü-(Gazeteci) Ahmet Taşgetiren ve Topbaşlar
5) Süleymancılar. Önderleri: Kemal Kaçar’ın torunları Denizongun kardeşler.
6) İhlascılar (Enver Ören)
7) Kırkıncı Hoca ve Yazıcılar gibi diğer Nurcu guruplar
8) Nakşibendi Yahyalı Cemaatı…. Önderi Ramazan Dinç.
9) Melamiler. Önderi: Ahmet Arslan.
10) Hakikatçiler: Önderi: Ömer Öngüt.
11) Hazneviler: Önderi:
Muhammet Muta Haznevi
12) Menzilciler: Önderi: Abdulbaki Erol.
13) İcmalciler. Önderi: Prof. Haydar Baş.
14) Uşşakiler. Önderi: Fatih Nurullah.
15) Cerrahiler Önderi: Ahmet Misbah Ermenkul.
16) Kadiri Muhammediye: Önderi Muhammet Ustaoğlu.
17) Hizbül Tahrir.
18) Tillocular
19) Galibiler. Önderleri Hacı Galip Hasan Kuşçuoğlu
20) Halveti Tarikatının Şabaniye kolu

Samimi olanlar!
Bu cemaat ve tarikat guruplarının dışında Adnan Oktar’dan Mustafa İslamoğlu’nun sevenlerine kadar son dönem öne çıkan bazı İslami çevrelerin varlığı da biliniyor ki bunların sayıları da hayli fazla.
Kuşkusuz bütün bu gurupların tamamı için din tüccarı, güdümlü ya da küfürde demek asla mümkün değildir. Aralarında samimi yani idealist olanlar gerçekten vardır ve hakikaten İslâm’a hizmet ediyorlar ama dediğimiz gibi bazıları din ambalajı ile emperyalizme hizmet ediyorlar.

Sabahattin ÖNKİBAR

Yeniçağ

29 Ağustos 2010

Reklamlar

37 Responses to İşte Türkiye’deki tarikat ve cemaatler!

 1. TAYFUN KARASU says:

  cematcilik messepcilik tarikatcilik camicilik -sizler birbirinizi kabullenemezken allah laikliği başımızdan eksik etmesin amin ***** yoksa bende tayfuni cematinimi kursam ?????

  • emine says:

   sayın tayfun bey sızın bu sözlerınıze katılmıyorum yazık kı dınınız ın pesıne duşmemiş ve cemeatle ılgılenen kımselerı küçümsemişsiniz yıne yazık kı sız laıklıgın nedemek ve yahut da nelere sebeb oldugunu bılememış araştırmamış bır cahılsınız

   • Ufuk says:

    Ben laikliği araştırmış bir insanım.Kelime anlamı ile düşünürseniz tamam ama siyasal anlamı itibariyle düşünüldüğünde size katılmak mümkün değil…

   • yilmaz says:

    Emine vurdun yine beynime!Lütfen aciklarmisiniz,Laiklik ne demek, ve neden cesitli cemaatler var bu ülkede,neden hepiniz bir cati altinda degilsiniz,yurt disindaki cemaatlerden haberiniz varmi,gayeniz ne,sizin din anlayisiniz bu ise vay islam dinimizin haline nokta

   • Gokturk Attila says:

    Ben araştırdım; Laiklik 4×4 Adam olmak demektir. Asıl cahillik biat kültüründedir.

  • Laiklik olmasa kan gövdeyi götürmüştü şimdiye… yat kalk dua etki laiklik sayesinde olamayn dinini yasıyorsun aklı kıt kardeşim…

 2. bülent says:

  eğer türkiyede cemaatlerde olmasaydı bırak laikliği din adına hiç birşey kalmamıştı. kaldıki çıkıp cemaatleri eleştirmek size değil kendini cemaatlerin içine katanlara düşer şim di ben size sorsam din hakkında hiçbirşey bilmezsiniz ama dini kötülemeye gelince alim kesilirsiniz herkes haddini bilecek kardeşim saygılarımla+

 3. haşim boylu says:

  kapitalizm ile yaşıyor bütün insanlar şeriatta kapitalizm yoktur kapitalizmde yaşama haram yaşamaktır yazıklar olsun kapitalizme boyun eğenlere hepsi amerikan uşağı bütün tarikatlarda bunlara boyun eğenlerden

 4. Kürşad Yusuf coşkun says:

  keşke sabahattin bey bu yazıyı yazarken biraz araştırma yapsaymış. biraz bilgi toplasaymış. keşke cemaat nedir, tarikat nedir bilseymiş, ikisinin arasındaki farkları öğrenseymiş. hangi tarikatın şeyhi kim, hangi cemaatin önderi kim diye araştırsaymış. çok değil üstünkörü bir önçalışma yapsaymış yeterdi. hatta benim gibi bir üniversite öğrencisi bile onu bu kadar hatalı bilgi vermekten kurtarabilirdi.

  büyük ihtimalle kendisi yeniçağ gazetesini zaten tarikat ehli veya cemaat mensubunun okumayacağını ve ne tarz insanların bu gazeteyi okuduğunu bildiği için çalakalem yazmış geçmiş.

 5. ilyas says:

  CEMAAT OLAYLARIN YAZDIKLARININ DOĞRU TEPİTLERİ VAR ,LAKİN CEMAAT OLMANIN İSLAMİ YAŞAYIŞ OLDUĞUNU KAVRAYAMAMIŞ BU KİŞİ…LAİKLİK bugün ne anlamda hizmet veriyorsa ülkemin sınırları içerisinde ,cemaatlarda o anlamda hizmet veriyor islama…peygamber efendimizin dediği gibi …birlikte olun cem olun yalnız kalmayın yalnız kalınırsa şayet şeytanın hilelerine bir mutlaka teslim olunur ama birlikten güç doğara cesaret doğar yaşayı doğar..cemeatler bu birlikteliği bu islami beraberliği muhafaza etmeye çalışmaktadır…..peki bu birlikteliği ayırmaya çalışan bir kalıba sokupta dondurmak isteyen sistem sizce hangidir…..

 6. Neden says:

  Bu kadar detayli anlatmissiniz ama sonunda soylediginiz bazilari samimi bagzilari samimi degil yerine isim vererek bu ayrimi yapsaydiniz daha iyi olurdu…

 7. ben says:

  sen dinsiz misin ???

 8. Müderris says:

  Bir kere Süleymanlıların lideri kemal Kacar beyfendinin torunu değil,Süleyman Efendi hzlerinin torunudur.Bilgi noksanlığı ile tesbit yapılmaz….ayrıca Denizolgun kardeişlerde değil.Sadece Arif Ahmet Denizolgun Beyfendıdır… Mehmet Denizolgunun cemaatin şuanki işleyişi ile alakası yoktur.Önce bir gidinde cemaatle işli dışlı olan insanlarla az konuşun….Bu kadar basit konuda bu kadar yanlış varken analiz yapmak çamur atta izi kalsın demektiir.

  • salih says:

   allah senden razı olsunn

  • izzet ozkul says:

   kadının bırı gelmıs sormus hocam yunanıstanda bır kadın evlıya cıkmıs tam kızını kesecekken seytan bı kecı getırmıs ……..hıkaye buya …neresını duzeltelım ….. yunanıstan degıl arabıztan kadın degıl ıbrahım as. kız degıl oglu ısmaıl a.s seytandegıl melek kecı degıl koç……sayın onkıbara atfen ızah olunur …….kemal kacar ın torunu =))) merhum abımızın torunu yok cok haklısını torunları evladları dolu dunyanın her bır tarafında ancak neslınden evladı yok…….selam ve dua ıle

 9. ozkan babacan says:

  cemaatler de kapitalizm sirayet etmiş doğru.. cemaat mensubu olmayanların hayatında kapitalizm yokmu ? ya onların hayatlarına ne yön veriyor ;basın futbol müzik sinema moda siyaset sex vs.vs .

 10. rennan minal says:

  sen de bu konukarın uzmanı oldun ya önkibar, daha ne olsun. tillocular diye bir tarikat var öyle mi? allah iyiliğini versin senin. tillo, siirt’teki bugünün aydınlar kasabasının eski adıdır ve orada tillo adından bağımsız birden fazla tarikat ve şeyhi bulunur.

 11. İbrahim says:

  Önkibar sallayıp durmuşsun anlat ozaman onlar dinsiz senmi müslümansın??? Daha düne kadar tgrt de degilmiydin enver ôrenden maaşını almıyormuydun

 12. Nazif says:

  Sahsen Makedonyadanim(Vrapcisteliyim), ve Turkiyede bu kadar cemaatlerin olmasi ayni zamanda dunyada bu kadar mesheblerin olmasi hiz hosuma gitmiyor, bu apacik muslumanlai ayirmak icin atilan bir fitnedir. Nasil ki allah bir se kitabimiz birse cemaat ve mesheblerimiz bir olmali.
  Bu yuzden dunyada bir cemaat bir mesheb bir iman bir din olmali, adi da Muhammediler olmali, anlami ise Islam ve Kurandir!

 13. ceza says:

  Zaman ne tarikat nede cemaat zamanidir. Zaman imani kurtarma zamanidir.Bugunku yasadigimiz sistem islamiyete karsi degil bizzat yanindadir ve bu sistemde herkes neyi nasil istiyorsa o sekilde yasamaktadir.Ataturkun kurdugu bu sistem sayesinde osmanlini torunlari olarak halen ayaktayiz.Ben derimki birakin bu tarikat cemaat islerini bunlar sadece cebini doldurmak isteyen cakallarin kurdugu sistemlerdir.Bunlar amaclari dine hizmet degil seytana hizmet etmektir.Sizleri sisteme,askere,anne babaniza ,dusman edecekler ve gunu geldiginde aldiklari emir dogrultusunda sizi kendi kardeslerinize karsi kullanacaklar.Kardeslerim illaki bir cemaat yada tarikata katilmak zorunda degilsiniz bireysel olarakta dininizi yasaya bilirsiniz.

 14. tahir says:

  ne kadar cahil düşünceler bunlar cemaat nedir toplanmak nedir herkes kendi dinini kendi içinde yaşasın bu nasıl bir zihniyet kendi kafalarında ki kurmacalar yetmiyormuş gibi bide millete akıl verir oldular. hoca camide akıl almak isteyen gider diyanet işlerinden aklını alır. o kadar imam hatip mezunu var diplomalı imam dolu heryer cemmat te neymiş? ihtiyacı olana yardım hikayesi ile gösterişte çocuk okutma yurt yaptırma balığın büyüğünü kendilerine alırlar herkes kendi işine baksın ibadetinide kabahatinide gizli yapıcaksın gösteriş haramdır …..

 15. ismet yıldız says:

  yusuf cokun’na katılılıyorum eğer önkibar bu yazıyı yazarken biraz araştırma yapsadı.
  bu yazıyı tüm türk halkının okuyacağına inansaydı buyazıyı bu şekilde kalema almazdı.

 16. hnakkr says:

  Türkiye ne kapitalist ne de liberalist değildir.Türkiyenin bir politikası vardır ve harfiyen uygulamaktadır.Bu noktada cemaat,tarikat,örgüt v.b oluşumlar Türkiyeden asla ama asla güçlü değildirler.Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tüm vatandaşları türk ünvanı vardır.Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları dini,örfi,gelenek,görenek v.s tüm vatandaşları(dil,din,ırk farketmez) özgürce açılayabilir,yayabilir,düşüncelerini ifade edebilir.Fakat bu konular hassas olduğu için bu konular üzerine bazı oyunlar oynanmaktadır.Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan herkes bilmelidir ki bizim ülkemiz,devletimiz,vatanımız bu oyunlara gelmez ve GÜÇLÜDÜR.Önemli olan yukarda yazılı bazı tarikatlerin insaları sömürmesi ve kendi çıkarlarını düşünmesidir.Fakat şu da unutulmamalıdır ki herkezin aklı vardır düşünmeli ve karar vermelidir.

  Tahir bey ‘ e malesef katılamayacağım dinimizi yaşamak için elbette cemaatler olmalıdır.Toplantılar olmalıdır,faaliyetleri olmalıdır.Nasıl ki türk tarih kurumu tarihi araştırmak için toplanıyor farklı görüşler ortaya çıkıp en doğruya yakın olan tarihimizi belirliyorsa cemaatlerde toplanmalıdır,vakıflar,tarikatllarda toplamalıdır.Bilimsel araştırmalar için bilim adamlarıda toplanmalıdır.İnsaların yaşadığı müddet boyunca karşılaştıkları dini,bilimsel,sosyal,kültürel etmenler hakkında yeni fikirler en doğruyu bularak ortaya çıkmalıdır.

  FAKAT eğer bu toplantılar bir anda devletin kasıt etmeye başlarsa TAHİR beyin dediği olaylar başlar AMA DEVLET BUNLARA HİÇBİR ZAMAN MÜSADE ETMEZ!!!

 17. cosk says:

  cemaat adı altında iş cevirin dinide alet edin ibadetin gizli olanı makbuldür siz ortaya atlamışsınız köşeye sıkışıncada takdiri ilahi diyorsunuz allah böyle cemaatcilerden korusun

 18. idris says:

  bir insan yorum yaparken uzmanlığı ölçüsünde yorum yapar. konunun uzmanı olmayan sağa sola saldırır. peygamberimizin necranlılara mescidinde ibadet izni verdiğini biliyorsunuzdur. bunu bile bile bırakın necranlı hristianları kendi içimizdeki müslümanlara dahi tahammülsüzlük gösterirken Allah rızası için kendimize bir soralım. “””””ben ne yapıyorum”””

 19. TARIK says:

  insanlar islamı cemaatsızda yaşayabilir bu ülkede dinayet başkanlığı diye bi kurum var bunlara bağlı imamlar var devletin maaşlı personeli varken bu milletin cemat uğruna caba sarf etmesi anlamsız bence yok şu cemaat yok bu cemaat kendi aralarında bile kavga varken yok o peygamber torunu şu bunun soyundan nerden biliyonuz siz kim kimin soyundan geliyo tarihcimisiniz bu ülkede tarih kitaplarımı fransızların yazdığı bi ülkede bu cemaat liderlerinin nereden geldiği kimin soyundan posundan olduğu hangi cemaat üyeleri kaçı araştırıyo acaba onlar peygamber soyundan geliyoda bizler nerden geliyoz onların peygamber torunu olması bizden dahamı cok peygamber efendimize inandıkları anlamına geliyo hepsi para patronu neymiş dünya malına değer vermiyolarmış vermiyolarsa yaşamasınlar ozaman mecbur vereceksin yaşamak için dünya malı değerli asıl vermeyenler bizleriz vermediğimiz için beş kuruş paramız yok bi kenarda ama cemamat liderlerinin hesapları ortada tabi para yok mülk var mükler gökden iyiniyo yapılmış şikilde hazır kimse kimseyi kandırmasın insanlar enayi yerine alınıyo kimsenin zorunada gitmesin kimse kimse isteyen ibatedinide yapar eğer içinden geliyosa tv lerde gösterilen propagandalar halkı kışkırtılar zamanında oldu millet hep cematci yapanlar belli hergün seyrediyonuz haber programlarında hemde ana haber bunlar bunların yüzünden %99 müslüman olan bi ülkede bu tür programlar yapılırsa bu millet bu hala gelir din elden gidiyo algıladılar sanki oyle oluyomuş gibi oooo herkes oldu imam bu ülkede bizde yaşıyoruz 32 yıldır kim kim kimin namazına dinine karıştı ya 20 yıl önce imamlar yokmudu bu millet nerde namaz kılıyodu gizlimi kılınıyodu izinmi alınıyodu kılmazk için birilerinden millet hep cematci oldu karamanın koyunu sonra cıkar oyunu bekleyelim bakalım ……………..?

 20. Esra says:

  TARİKAT HAKTIR BUNA İSTEYEN İNANSIN İSTEMEYENİN DE KEYFİ BİLİR :) Ama sırf doğru olanları karalamak için, insanların beynini sulandırmak için, bazı kendini zeki sanan aptallar sonradan güya Tarikat(!) kadın peygamber(!) sahte üç kağıtçı şeyh(!) olarak ortaya çıktı gerizekalılar..Ve bizim halkımızın çoğuda bu yüzden tarikatları ve gerçek Allah dostlarını yanlış tanıyor..Hak olduktan sonra,silisilesi temiz, sonradan uydurulmamış, insanları sapıklığa götürmediği sürece isteyen istediğini yapsın. Zaten herkes kendi bildiğini okuyor bu ülkede :)

  • hamit says:

   kuranin neresinde tarikata katilin deniliyor,
   yada o peygamberler paygamberi Hz.Muhammed in bir Hadisimi var,
   insanlardan hic birsey gizlemeyen,hatta hatta kari kocanin nasil iliskiye gireceklerini bile söyleyen o yüce Peygamber ümmetinden Tarikati mi gizli tutmus.
   YOK böyle bir sey,bunlar Hak diyenler acaba bu yüce Rasüle ve Ashabina Iftira oluyor diye
   hecmi düsünmüyorlar
   saygilarimla
   Hamit Yildiz

   • Esra says:

    Kur’anda tarikata katılın demiyor ama şems suresi 1-10 ayet-i kerimede ‘Rahmân ve Rahîm (olan) Allah’ın adıyla.

    1.Güneşe ve onun aydınlığına andolsun,

    2.Onu izlediğinde Ay’a andolsun,

    3.Onu ortaya çıkardığında gündüze andolsun,

    4.Onu bürüdüğünde geceye andolsun,

    5.Göğe ve onu bina edene andolsun,

    6.Yere ve onu yayıp döşeyene andolsun,

    7,8,9.Nefse ve onu düzgün bir biçimde şekillendirip ona kötülük duygusunu ve takvasını (kötülükten sakınma yeteneğini) ilham edene andolsun ki, nefsini arındıran kurtuluşa ermiştir.

    10.Onu kötülüklere gömüp kirleten kimse de ziyana uğramıştır.’ Cenab-ı Hakkın yemin etmesi, üzerinde yemin edilen varlıklarınkıymet ve şererefini bildirmekele beraber, aslında o yeminden sonra ifade edilen ilahi gaye ve muradın yücelik, azamet ve ehemmiyetini göstermek içindir. Bu ayetlerdeki yeminlerde böyledir.Ancak şu farkla: Cenabı hak bu ayeti kerimelerde üst üste tam 7defa yemin etmekte ardından manayı daha da kuvvetlendirmek için ‘gad’ (mutlaka) edatını kullanmakta ve ancak bu güçte te’kid ve te’yidlerden sonra bildirmektedir ki ‘Nefse ve onu düzgün bir biçimde şekillendirip ona kötülük duygusunu ve takvasını (kötülükten sakınma yeteneğini) ilham edene andolsun ki, nefsini arındıran kurtuluşa ermiştir.’ Bu gerçek,insanın kurtuluşu için nefs tezkiyesinin ne derece önemli ve zaruri oldoğunu ifadeye kafidir…ZOR ZAMANLARDA SABIR İÇİN RAHATLIK ZAMANINDA ŞÜKÜR İÇİN TASAVVUFA İHTİYAÇ VARDIR. ÖNCE KUR’AN SONRA SÜNNETİ SENİYYE SONRADA TASAVVUF…TASAVVUFA GİDEN YOLDA TARİKATTAN GEÇER..

 21. hamit says:

  Benimki Benim,Seninki Senin ( bu seriattir )
  Benimki SENIN,seninkide senin (bu tarikattir)
  Ne Benimki Benim,Nede Seninki Senin Hersey ALLAHINDIR ( bu Hakikattir )
  ANKEBUT. 41- Allah dışında başka dostlar, başka dayanaklar edinenlerin durumu; ağdan örülmüş bir yuva edinen örümceğin durumuna benzer. Hiç kuşkusuz en dayanıksız ev, örümcek yuvasıdır. Onlar keşke bunun bilincine erselerdi.

  42- Hiç kuşkusuz Allah onların kendisini bir yana bırakıp ne gibi şeylere taptıklarını bilir. O üstün iradelidir ve her yaptığı yerindedir.

  43- Biz insanlara bu örnekleri anlatıyoruz, ama onların anlamını bilgililerden başkası kavrayamaz

 22. zeki says:

  kimse bana tarikatın, cemaatın faydalı olduğunu anlatmasın,etrafımda bir sürü var bunlar kendilerinden olanlarla, arkadaş dost olurlar,kimseyle komşuluk yapmazlar, çünkü benim cemaatim var onlar bana yeter diye düşünüyorlar. böyle şey olur mu.ezan okunur camiye gitmezler dergaha koşa koşa giderler cünkü orda menfaat cıkar var,peki peygamberimiz zamanında cemaat tarikat yokmuş biri bana var demesin, buralara menfaat icin gidiliyor.

 23. Dr. J says:

  Cemaatler dini deforme ediyorlar, keşke sadece din, adalet ve hak için çalışsalar. Fakat çoğu zaman sadece fani dünyadaki çıkarları için çalışırlar. İslam dinine büyük zarar veryorlar. Yazacak çok şey var fakat…

 24. hakan says:

  bırakın bu din tacirlerini arkadaslar . bize rabbimiz efendimiz ve kuran, yeter . biz hıristiyan degilizki cenabı allah,la aramıza aracı koyalım . kılavuz arıyorsanız kuran yeter !

 25. sinan says:

  cemaatler bugün gerektiği çizgiden çıkmıştır.

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: