EŞŞEĞİ KAYBETTİRİP SONRA BULDURUYORLAR

TRT yeni bir kanal daha açıyormuş!

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’in yeni kanalın müjdesini vermiş!

Eskişehir Anadolu Üniversitesi ile TRT’nin işbirliği yaparak hayata geçireceği TRT Eğitim Kanalı 6 Aralık’ta uydu üzerinden yayına başlayacakmış!

Tamam, biliyoruz toplumsal hafızamız zayıf, dolayısıyla kurumsal, bireysel hafızamız da zayıf. Ama bu kadar balık hafızalı olur mu insan?

Gazetecilik vak’anüvislik midir?

Demeç gazeteciliği nasıl bu kadar egemen olabilir?

Bu mudur halkın haber ve bilgi alma hakkına aracılık etmek?

Çok geriye gitmeye gerek yok. 2008 yılının haziran ayına geri dönelim.

TRT-4’ü ne çabuk unuttunuz?

TRT-4’te açık öğretim fakültesinin, açık lisenin dersleri yayınlanmıyor muydu?

Peki, iki sene önce ne oldu da sessiz sedasız TRT-4’teki eğitim yayınlarına son verildi?

Halkın haber ve bilgi alma hakkına aracılık eden gazeteciler nasıl oldu da bu kadar yakın bir geçmişi unuttular?

Peki, açık öğretim fakültesi, açık lise öğrencileri bu kadar yakın geçmişi nasıl unuttular?

Unutanlar için hafızalarımızı tazeleyelim.

Tabi her zaman olduğu gibi belgeleriyle ;

3984 sayılı RTÜK yasasının 24. Maddesinin 4. Fıkrasını hep beraber okuyalım;

“Türkiye Radyo-Televizyon Kurumuna tahsis edilen TV kanallarından biri olan TRT 3’ten TBMM TV aracılığıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi faaliyetleri, bir diğer kanaldan da açıköğretim yayınları yansıtılır. Türkiye Büyük Millet Meclisi faaliyetlerinin hangi ölçüde yansıtılacağına Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı, açıköğretim yayınları için ise eğitim programlarını hazırlamakla yükümlü kurumlar Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu ile birlikte karar verir. Yayın ile ilgili diğer hususlar Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ile Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu arasında bir protokolle belirlenir. Açıköğretim ve TBMM TV yayınlarından ücret alınmaz.”

Neymiş; TRT’ye tahsis edilen frekanslardan birinden açık öğretim yayınlarının ücretsiz olarak yapılması kanunun bir emriymiş!

Peki, ne oldu da açık öğretim yayınlarının yapıldığı TRT-4 ortadan kalktı ve yerine TRT-Çocuk Kanalı yayın yapmaya başladı?

8 Mart 2008, hükümet TRT’deki kadrolaşmasının önünü açmak için TRT yasasını değiştirmek amacıyla bir tasarı hazırladı ve TBMM’ye sundu. Üç maddelik bu tasarıda sadece AKP ve İbrahim Şahin’in istemediği TRT sanatçıları ve diğer personelin başka kurumlara gönderilmesi vardı.

Bu tasarıya karşı TRT’de örgütlü sendika Haber-Sen’in öncülüğünde geniş bir muhalefet başlatıldı.

AKP tasarıyı geri çekmek zorunda kaldı. TRT Genel Müdürü yeni bir tasarı hazırlatarak TBMM’ye sundu.

Kurumlar yasa tasarısı hazırlayıp TBMM’ye sunmaz, sunamaz diyenler varsa onlara 5767 sayılı yasanın komisyon raporlarını okumalarını ve komisyonlarda görev alan milletvekilleri ile görüşmelerini öneririz.

Tasarının komisyonlarda görüşülmesi sürecinde TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin açık öğretim yayınları ile ilgili maddenin kaldırılmasını önerdi ve “Anadolu Üniversitesi öğrencilerden para alıyor ama TRT bu dersleri yayınladığı için para almıyor, eğer Üniversite bize para verirse biz de bu dersleri uygun olan bir kanaldan yayınlarız” dedi.

Bu öneri AKP’nin oyları ile kabul edildi. Böylece 3984 sayılı yasanın 24. Maddesin 4. Fıkrası kaldırıldı.

Bunun yerine 2954 sayılı TRT yasasının “TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ VE AÇIKÖĞRETİM YAYINLARI İLE EĞİTİM VE ÖĞRETİM AMAÇLI YAYINLAR VE DİĞER YAYINLAR” başlıklı 21. Maddesi getirildi.

“ Madde 21 –(Değişik madde: 11/06/2008-5767 S.K./6.mad)

Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul çalışmalarını radyodan dengeli ve tarafsız bir biçimde özetleyen yayın yapar.

Kuruma tahsis edilen TV kanallarından biri olan TRT 3’ten TBMM TV aracılığıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi faaliyetleri yansıtılır. Türkiye Büyük Millet Meclisi faaliyetlerinin hangi ölçüde yansıtılacağı hususu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ile Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğünce birlikte hazırlanacak protokolle belirlenir. Bu yayınlardan ücret alınmaz.

Açıköğretim yayınları ve eğitim ve öğretim amaçlı diğer yayınlar, Türkiye Radyo-Televizyon Kurumuna tahsis edilen TV kanallarının uygun görüleninden yayınlanır. Ücret miktarı ve yayın ile ilgili diğer hususlar, ilgili kurumlar ile Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü arasında yapılacak bir protokolle belirlenir.

Kurum tarafından Türkçe dışında farklı dil ve lehçelerde de yayın yapılabilir.”

TRT yasasındaki değişiklik yürürlüğe girdikten sonra TRT-4’deki açık öğretim yayınları sona erdi.

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’in o dönemde konuya ilişkin yaptığı açıklamada şöyle diyordu:

“… Açık öğretim yayınlarını TRT bugüne kadar hiç karşılık almadan gerçekleştirdi. Bunun maliyetini çıkararak, Anadolu Üniversitesi’ne bir yazıyla bildirdik. Maliyetinin ödenmesi durumunda, TRT 3’te, TBMM Televizyonu’nun yayın yapmadığı dönemlerde bu dersleri yayınlayabileceğimizi vurguladık. Ancak fakülte, bir ücret karşılığında bu programları yayınlatmaya razı olmazsa, ne TRT 3’te, ne TRT’4’de bu dersleri yayınlamayacağız. Dolayısıyla TRT 4’ten eğitim yayınlarını tamamen çektik…”

Haberin tamamını okumak için tıklayınız

Gördüğünüz gibi TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’in derdi kamu hizmeti yayıncılığı, eğitime katkı falan değil.

İbrahim Şahin, sürekli yaptığı gibi eski kanalları allayıp, pullayıp ismini değiştirip yeni bir şeymiş gibi sunuyor. Demeç yazıcıları, vak’anüvisler de yutuyor.

Hadi açıköğretim fakültesi öğrencilerinin gözü aydın.

“Önce eşeğini kaybettirip üzüp sonra buldurup sevindirmek” böyle bir şey olsa gerek.

Bu arada bir şeyi hatırlatalım. Eğer uydu anteniniz yoksa bu yayınları yine izleyemeyeceksiniz. Çünkü açık öğretim yayınları karasal linkten yapılmayacak.

Odatv toplumsal hafızanın zayıflığından yararlanarak vak’anüvisliği, demeç yazıcılığını gazetecilik diye yutturmaya çalışanlara karşı HATIRLATMAYA, HAFIZALARI TAZELEMEYE devam edecek.

Odatv.com

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: