SİVAS KATLİAMI: GLADYO’NUN PLANLI EYLEMİ

Kapkara bir duman Sivas’ın üzerini kapladığında, Onların da aklına ilkin ölüm gelmemişti. Merdiven aralığında toplandıklarında birbirlerine anı anlatıp şakalaşıyorlardı. Ama dışarıdakilerin hiç şakası yoktu. 2 Temmuz Cuma Günü, Cuma namazından sonra Madımak Oteli’nde her şey sekiz saat içinde olup bitmişti. 37 kişi ölmüş, kurtulanların ise bu olay hiç akıllarından çıkmamıştı.

90’lı yılların başında Sovyetler Birliği geri dönüş sürecinin sonunda dağıldı ve ABD emperyalizmi, dünyanın tek efendisi olma hedefiyle Körfez’e saldırdı. O aşamada Bağdat’ı işgale yönelmedi, fakat Irak’ı parçaladı.

Türk Ordusu, ABD’nin Irak’ı bölmesiyle başlayan bu süreçte Türkiye’nin Kuzey Irak üzerinden bölünmesi tehdidiyle yüz yüze geldi ve cephesini ABD’ye dönmeye başladı. Halk hareketi de Türk Ordusu’yla aynı cephede buluştu. Böylece Türkiye’nin ABD buyruklarıyla Irak’a müdahalesinin önüne geçildi, ABD’nin ve Özal’ın gerici talimatları uygulanamadı. Bu olay, yeni bir dönemin işaretiydi…

KUZEY IRAK’TAKİ CEPHELEŞME ŞİDDET EYLEMLERİNE DÖNÜŞTÜ
ABD’li yetkililer bu cepheleşmeyi çoğu kez “Türk Silahlı Kuvvetleri hizadan çıktı” sözleriyle açıkladı. Tertiplerini, Jandarma Genel Komutanı Org. Eşref Bitlis’in uçağının düşürülmesine kadar vardırdılar. Çünkü Org. Bitlis, ABD’nin Kuzey Irak’taki kukla devleti pekiştirme planlarını bozan bir milli planı hayata geçirmekteydi.

2 Temmuz 1993 günü Sivas’ta Madımak Oteli’nin yakılarak 37 aydınımızın şehit edilmesi de bu cepheleşmenin bir sonucuydu. Çünkü Türkiye’deki rejimin Irak’ın bölünmesiyle uyumlu hale getirilmesi şarttı. Kemalist Devrim’in tasfiye edilerek ABD güdümlü “Ilımlı İslam” iktidarının kurulması, mezhep kavgalarından geçiyordu. Vahim olan, Türkiye’ye dayatılan bu bölücü programın, Turgut Özal, Mesut Yılmaz, Tansu Çiller gibi iktidarlar eliyle ve MİT işbirliğiyle uygulanmasıydı. Cumhuriyet tanınmaz hale gelerek Mafya-Gladyo-Tarikat rejimine dönüşecekti. Bunun için de Atatürkçü aydınlar sindirilmeliydi. Nitekim yine aynı dönemde Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, Turan Dursun, Bahriye Üçok gibi Atatürkçü aydınlara yapılan suikastlere tanık olduk. Bu suikastler de aynı planın parçasıydı.

2 TEMMUZ 1993
Sivas katliamının yapıldığı gün, çok sayıda aydın Pir Sultan Abdal etkinlikleri için Sivas’taydı. 1 Temmuz’da başlayan etkinliklerin ikinci gününde saat 13.30’da ilk saldırı başlatıldı. Şehrin farklı camilerinde kışkırtılan saldırganlar, şenlik yapılan Kültür Merkezinin önünde toplandılar; taş ve sopalarla Kültür Merkezine yürüdüler. Saldırgan kitle, Kültür Merkezi’nden Valiliğe yöneldi. Valilik binası da taşa tutuldu.

MADIMAK OTELİ’NE YÖNELDİLER
Madımak Oteli’nde kent dışından gelmiş ve çoğunluğu yazar, ozan ve sanatçı yaklaşık 150 kişi bulunuyordu. Saldırı üzerine, güvenliğin daha kolay sağlanacağı düşüncesiyle otele gelmişlerdi. Otelin önünde az sayıda polis vardı ve saldırganlara, “Dağılın, yapmayın” demekten öte bir müdahalede bulunacak gibi görünmüyorlardı.

ÖNLEM ALINMADI
Otelde bulunanlar, telefonla Sivas Valisi’ni, Emniyet Müdürü’nü ve diğer yetkilileri arayarak önlemlerin artırılmasını istediler. Bununla da yetinmediler, Ankara’da bulunan Başbakan’ı, Başbakan Yardımcısı’nı, İçişleri Bakanı’nı, parti liderlerini ve milletvekillerini aradılar. Otelde bulunan Aziz Nesin de Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü’yle görüşerek can güvenliklerinin sağlanmasını istedi. Ulaşılan her yetkili, “Korkmayın, her türlü önlem alınmıştır” yanıtını veriyordu. Ancak gerekli önlem alınmadı ve saldırganlar oteli ateşe verdiler. Yangın oteli tamamen sardığında 8 saattir kurtarılmayı bekleyenlerin umudu tükenmeye başlamıştı. Artık yangından kendi imkanlarıyla kurtulmanın yollarını arıyorlardı. Ancak Amerikan Gladyosu’nun tertibi başarıya ulaştı. 37 aydınımız Madımak yagınında yaşamını yitirdi, 51 kişi de ağır yaralarla kurtulabildi.

Ulusal Kanal

Reklamlar

One Response to SİVAS KATLİAMI: GLADYO’NUN PLANLI EYLEMİ

  1. enis says:

    merhaba öncelikle ben sunu görüyorum orda o otelde ki yanan aydin insanlarin bukadar her tarafdan her hepsi bir vekili veya basbakana veya basbakan yardimcisi erdal in önüye ualsiyor ve sivas valisine ulasa biliniyor da bukadar sürecde hale otelin yanisini önleyemeyen devlet yetkilileri sivas valisi ogünün basbakani ic işler bakani bir nevi yetkili neferleri neden yargılanmiyor neden haklarinda sorusdurma baslatilmiyor gercekden vahimiz bunlari, bunun gibi aci gercek leri hala neden görmezden geliyoruz suan ki durumda türkiyemizde sanirim o dönemlere geri dönüyoruz politikasi yalanci medyadik poropogandalari ni göre biliyorum umarim bir an önce türk insani uyanir bir lik beraberligini saglar bu tür sahte göneticileri veya emerikan filocularini 35 gizli ajanini ülkemizden yok ederiz kapilari o siniyojim politikalarindan uzak tutariz simdiden tük insanina olan güvenimi arz ediyorum

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: