F TİPİ VİRÜS EMNİYET’İ KEMİRİYOR

Tarikat yapılanmaları, cemaatler arasındaki güç mücadelesi, çetelerle işbirliği yaptıkları iddiasıyla üst düzey görevliler hakkında yapılan soruşturmalar ve verilen tutuklama kararları… Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir hakkında verilen tutuklama kararı Emniyet içindeki vahim tabloyu bir kez daha gözler önüne serdi.

Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir hakkında yolsuzluk iddiasıyla soruşturma başlatılması ve hakkında tutuklama kararı çıkması, “Emniyette kapalı kapılar ardından ne tür oyunlar dönüyor?” tartışmasını da beraberinde getirdi.
Emniyet kaynakları, son dönem üst düzey emniyet amirlerine yönelik operasyonların “F tipi organizasyon” imzasını taşıdığı konusunda hemfikir! Bu kaynaklar, F tipi yapılanmanın Emniyet’i dikensiz gül bahçesine çevirmeye çalıştıklarını ifade ediyorlar.

Ancak, bu çatışma sürecinde ortalık toz duman oluyor. Son örnek, Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir’i hedef alan operasyon. Emniyete yuvalanan F tipi örgütün, Özdemir’e her istediğini yaptıramadıklarından şikayetçi oldukları konuşuluyor.

Özdemir son olarak Adalet Bakanı Seyfi Oktay’ın gözaltına alınması için İstanbul’dan gelen özel ekibe izin vermeyerek geri göndermiş, işlemlerinin Ankara polisleri tarafından yapılmasını sağlamıştı. Özdemir, kısa bir süre önce de, birinin adı F tipi emniyet mensupları listesinde de yer alan iki müdür yardımcısını görevden almıştı.

Bir süre önce de, tıpkı Özdemir’e yapılan suçlamalar gibi, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları Emin Arslan, Mustafa Gülcü ve Celal Uzunkaya ile Sakarya Emniyet Müdürü Faruk Ünsal da ayrı ayrı operasyonlarla hedef tahtasına konmuşlardı. Emin Arslan, uyuşturucu, Gülcü ve Uzunkaya dolandırıcılık, Faruk Ünsal’da bir çeteyle işbirliği yaptığı iddialarıyla operasyona maruz kalmıştı.

Emniyet teşkilatındaki büyük kavganın göstergelerinden biri de, yapılamayan atamalar. Bunun en bariz örneklerinden biri Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı koltuğuna kimin oturacağının belirsizliğiydi. Ramazan Akyürek’ten boşalan daire başkanlığı koltuğu birkaç ay içinde 4 kez el değiştirdi. Daire Başkanlığı koltuğuna vekaleten, önce Konya Emniyet Müdürü Hüseyin Namal, ardından Recep Güven oturmuş 5 Haziran tarihli kararnameyle de Kastamonu Emniyet Müdürü Ömer Altıparmak getirilmişti. Bu koltuğa kimin oturacağı konusundaki tartışmaların da perde gerisinde, “F Tipi yapılanmanın” baskılarının olduğu konuşuluyor.

Emniyet Özel Harekat Daire Başkanı Behçet Oktay’ın 2009 yılının Şubat ayındaki şüpheli ölümü, Emniyet içindeki kaosun bir başka kanıtıydı. Oktay’ın ölümünün ardından yürütülen soruşturmada, hem tanık ifadeleri hem de otopsi raporu, Oktay’ın intihar etmediğine, planlı bir cinayete kurban gittiğine işaret ediyordu.
Tanıyanlar Oktay için; Fethullahçıların, Özel Harekat’ta yuvalanmasını önlemek için büyük mücadeleler verdiğini söylüyordu.

Gündeme son olarak Behçet Oktay’ın ölümünün ardından gelen Emniyet Özel Harekat Dairesi; şimdi yine gündemde. Bu kez sınır güvenliği ve operasyon yetkisi konusunda!

İşçi Partisi Genel Sekreteri Av. Nusret Senem 29 Ocak 2008 tarihinde Emniyet’teki Fethullahçı yapılanmayı içeren belgeyi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunmuş, ardından savcılık soruşturma başlatmıştı. Listede 4 daire başkanı, 11 daire başkan yardımcısı, 32 şube müdürü, 3 başkomiser ve 3 öğretim üyesi bulunuyor. İşçi Partisi tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuruda, Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliğini tehdit eden yapılanma ve sorumlular hakkında kamu adına soruşturma açılması ve faillerin saptanıp cezalandırılması istenmişti.

Ulusal Kanal

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: