Gazze’ye insani yardım kampanyasını düzenleyen IHH nedir? | Mustafa Mutlu

Yanıt bekleyen sorular artıyor!

Gazze’ye insani yardım götüren gemimizde İsrail’in kalleş saldırısına hedef olan vatandaşlarımız yurda döndü.

İsrail’in işlediği insanlık suçunun büyüklüğü asla tartışılamaz.

Ama…

Türkiye’nin bu konudaki tavrını da sorgulamamız gerekiyor. Dün başlamıştım; bu konudaki soruları ve kişisel yanıtlarımı yazmaya devam ediyorum:

***

Soru: Gazze’ye insani yardım kampanyasını düzenleyen IHH nedir?

Yanıt: Bu dernek bazılarının sandığı gibi sadece Türkiye’de örgütlü bir dernek değil… Dün odatv.com’da yer alan bilgilere göre; IHH’nın açılımı Internationale Humanitaere Hilfsorganisation… Almanya’daki ve Avrupa’daki IHH’lelerle Türkiye’deki IHH İnsani Yardım Vakfı her ne kadar aynı kuruluş gibi algılansa da aslında her biri ayrı tüzel kişiliklere sahip… Yani; tıpkı Deniz Feneri Derneği ve Almanya’da kurulu Deniz Feneri e.V gibi…

Soru: IHH’nin amacı ne?

Yanıt: Bu sorunun yanıtı kuruluşun internet sitesinde şöyle verilmiş: “Yeryüzünde adaletin hâkim olması, iyiliğin her yere yayılması ve kötülüğün önlenmesi için kardeşlik bilinciyle nerede olursa olsun muhtaç ve mazlum tüm insanlara ihtiyaç duydukları insani yardımı ulaştırarak onurlu bir yaşam sunmak.”

Ama bu amaç nedense sadece İslam ülkelerinin uğradığı haksızlıklarda hayata geçiriliyor.

Soru: IHH’nin Türkiye’de etkin bir kuruluş haline gelmesinde Deniz Feneri’ne yapılan yardımların azalmasının rolü var mı?

Yanıt: Evet… Bu kuruluş da tıpkı Deniz Feneri e.V ve Deniz Feneri dernekleri gibi Almanya’da ve Türkiye’de İslami duyarlılıkları yüksek vatandaşlarımızın yardımlarıyla ayakta duruyor. Deniz Feneri’nin yolsuzluk iddialarıyla yıpranmasının ardından, yardım toplama faaliyetini ağırlıklı olarak IHH üstleniyor.

Soru: IHH Avrupa’da yasal bir kuruluş mu?

Yanıt: Evet… Ama Alman Anayasayı Koruma Dairesi’nin hazırladığı bir raporda bu kuruluştan, “IHH e.V., Milli Görüş’ün hem bir yan kuruluşu hem de etkilendiği bir organizasyonudur” diye söz ediliyor.

Soru: IHH ile AKP arasındaki ilişki nedir?

Yanıt: Resmi bir ilişki yok… Ama AKP yöneticilerinin çoğu; Deniz Feneri Derneği yöneticileriyle nasıl yakın arkadaşlık içindeyse, dini değerleri ön plana alan bu kuruluşa da o kadar yakınlar…

Soru: IHH’lerin Gazze yardımı adı altında başlattıkları eylemin kan dökülmesine kadar varabileceğini Türk Hükümeti biliyor muydu?

IHH’nin Türkiye’nin kaldırdığı gemilere biniş için yolculara gidecekleri ülkeden vize alıp almadıklarının sorulmaması gibi konularda ekstra bir avantaj sağlandı mı? Bu gemilerin taşıdığı yardım malzemeleri arasında doğrudan devletin bağışladığı yardım malzemeleri var mı?

Yanıt: Türk Hükümeti en kısa sürede bu soruları yanıtlamak zorunda…

Soru: Türk Hükümeti IHH yetkililerini İsrail’in olası bir müdahalesi konusunda uyardı mı?

Yanıt: Göründüğü kadarıyla hayır…

Soru: IHH’nin böylesine riskli bir yolculuğa çocukları ve yaşlıları götürmesinin özel bir nedeni var mı?

Yanıt: Bu soruya IHH yetkilileri yanıt vermeli ama bana göre bu karar son derece yanlış… Hatta; IHH’nin çocukları ve yaşlıları İsrail’e karşı canlı kalkan olarak kullandığı gibi bir havanın esmesine neden oluyor.

Soru: Dokuz kişinin İsrail tarafından öldürülmesinde ve çok sayıda kişinin yaralanmasında IHH’nin hiç mi sorumluluğu yok?

Yanıt: Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre; bu tür kampanyaları düzenleyen kuruluşlar, olabilecek tüm olumsuzluklardan yasal olarak sorumludur ve hesap vermek zorundadır.

Soru: IHH gemilerinin Türk limanlarından usulsüz bir şekilde çıkış yapmalarına ve usulsüz yolcu taşımalarına izin veren liman görevlileri hakkında işlem yapılması gerekmez mi?

Yanıt: Bu olayın tüm aşamaları mutlaka sorgulanmalı ve ihmali ya da yetki aşımı yaptıkları tespit edilen kamu görevlileri hakkında cezai işlem başlatılmalıdır.

***

Tekrar ediyorum; İsrail kalleş… İsrail haydut…

Ama biz de benzer olayları bir daha yaşamak istemiyoruz. Bu soruları korkmadan, çekinmeden sormak ve yanıtlarını tartışmak zorundayız!

*****

VAKİT!

Vakit Gazetesi, İsrail’in IHH gemisine yaptığı saldırıyı gazetecilik ilkelerine göre sorgulayan gazetecileri hedef tahtasına oturttu.

Dünkü sayısında birinci sayfadan verdiği, “Yardım gemisine kurşun sıkan kalemşörler” başlıklı haberde bazı gazetecilerin fotoğraflarını yayınlayarak, resmen hedef gösterdi.

Hatırlarsınız; bu gazete önceki yıllarda Gümüşhane Baro Başkanı’nı, Danıştay üyelerini ve Ahmet Taner Kışlalı’yı da hedef göstermişti!

Eminim ki bu yazıdan sonra ben de boy hedefi olacağım.

Sözüm bu arkadaşlara:

Fotoğrafını yayınladığınız sekiz gazeteciden birinin bile kılına zarar gelirse; bilin ki sorumlusu sizsiniz…

Ve bunun hesabını sormak da o zaman bizim boynumuzun borcu olur…

*****

GÜNÜN SORUSU

Yardım malzemesi taşıyan gemilere İsrail’in alçakça saldırmasını protesto etmek için düzenlenen gösterilerin, “çarşaf-cübbe şovu”na dönüştürülmesi karşısında neler hissediyorsunuz?

Mustafa Mutlu

Vatan

benzer haberler

İHH BAŞKANI ÖNCE BUNUN HESABINI VERMELİ

“O İSLAMCILAR KALLEŞ ÇIKTI” | Nihat Genç

Reklamlar

2 Responses to Gazze’ye insani yardım kampanyasını düzenleyen IHH nedir? | Mustafa Mutlu

  1. kıyas says:

    yukarıdaki soru-cevap gibi görünen yazı okunduğunda..mümkün olduğunca israil kollanmaya….hükümet ve IHH suçlu gösterilmeye çalışılmış..”çarşaf-cübbe” sorusu ise tam bir ‘kırıcı’….

  2. güzel yazmış yani doğru

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: