AKP Anayasa Değişikliğini Eline Yüzüne Bulaştırdı

AKP YÖNETİMİNİN ELİ AYAĞINA DOLAŞTI. ÇAKMA İMZA, TEKLİFİ GERİ ÇEKTİRTTİ

Kendi anayasasını Türkiye’ye dayatan AKP, bu işi de eline yüzüne bulaştırdı. Teklifte olmaması gerektiği halde, Meclis Başkanı’nın da imzasını koyan AKP yönetimi; talimatla 50 vekiline imzalarını geri çektirdi. Yeni teklif Meclis’e sunuldu. Ancak komisyon çalışmaları biraz sarkacak.

Mehmet Ali Şahin inkâr etti, AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ “iftira” dedi, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’ysa “çakma imzalı teklifi” ortaya çıkaranları evrakta sahtecilikle suçladı…

AKP yönetiminin 50 vekiline imzalarını geri çektirerek, teklifi düşürmesi; AKP’lilerin gerçeği söylemediğini de ortaya çıkardı.

CHP, teklifin bu haliyle yasalaşması halinde düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacak ve iptal istemi gerekçelerinden en kuvvetlilerinden biri de bu “çakma imza” konusu olacaktı!

Tekliflerinin, hukuken “sakat” olduğunu ve Anayasa Mahkemesi’nce iptal edileceğini anlayan AKP yönetimi, çaresizce vekillere imza çektirdi.

AKP’li Suat Kılıç teklifi, imza tartışmasına kurban veremeyeceklerini söylerken, hazırlanan yeni teklifi 265 imzayla akşam saatlerinde Meclis’e sunuldu.

Tayyip Erdoğan, Bosna Herkes’e hareketi öncesinde gazetecilerin soruları üzerine, teklifin geri çekilme gerekçesini şöyle açıkladı:

AKP’nin yeni paketinde, öncekine kıyasla bazı farklılıklar da bulunuyor. İlk teklifte siyasi parti kapatmalarında Anayasa Mahkemesi’nin üye sayısının üçte ikisinin karar vermesi öngörülürken, yapılan değişiklikle bu hüküm “toplantıya katılan üye sayısının üçte ikisi’ şeklinde düzenlendi.

Bir önceki teklifin Meclis anayasa komisyonu’ndaki görüşmeleri Çarşamba günü başlayacaktı. Teklifin yeniden hazırlanıp Meclis Başkanlığına sunulması süreci biraz daha uzatacak.

AKP yönetiminin umarsız telaşının arkasında sadece “ imza” krizi bulunmuyor. AKP yönetimi, Genel Kurul oylamasında “fire vermek”ten de korkuyor. Muhalefetten de umduğu desteği bulamayan AKP, oylamada 7 fire verirse teklif paketi yasalaştırılamayacak!

Kulislerde ise 15 kadar AKP’li milletvekilinin çeşitli nedenlerle Anayasa Değişiklik teklifine “hayır” oyu vereceği konuşuluyor.

Ulusal Kanal

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: