Kurtarıcının kurtarıcısı | Doğu Perinçek

“KURTARICININ KURTARICISI”

Doğu Perinçek bu haftaki Aydınlık dergisinde yayımlanan başyazısını emekçi hareketine ayırdı. İşte Aydınlık’ın son sayısında yer alan ve “Kurtarıcının kurtarıcısı” başlıklı yazı…

MİLLETİN GÖZÜNDE İLK KEZ KURTARICI OLUYOR

İşçi hareketi, milletin çoğunluğunun gözünde ilk kez kurtarıcı oluyor. Bu, Türkiye’nin millî demokratik devrim sürecinde tarihsel bir gelişmedir. DÜNYA ÖLÇEĞİNDE MÜCADELE BİRİKİMİ Türkiye’de işçi hareketi, 1960’lardan beri dünya ölçeğindedir. 15-16 Haziran 1970’ten 1989 Bahar Eylemlerine ve Madenci Hareketine ve oradan özelleştirmeye karşı 20 yıldır ardı arkası kesilmeyen mücadelelere uzanan bu büyük birikimin değerini bilelim. Ancak bu mücadeleler, milletin penceresinden, işçileri ilgilendiren eylemler olarak görülmüştür. Kuşkusuz sevgi beslenmiştir; başarısı istenmiştir, ama işçi sınıfına bütün milletin önderi ve kurtarıcısı olarak bakılmamıştır. CUMHURİYET YIKIMLA KARŞI KARŞIYA Türkiye halkı, yüzyılı aşan Meşrutiyet ve Cumhuriyet deneyimlerinden sonra, 21. yüzyılın başında çok kritik bir yere geldi. Kurduğu Cumhuriyet, yıkımla karşı karşıyadır.

ORDUMUZU DAHİ EMEKÇİ HALK KURTARIR

Tekel işçilerinin mücadelesi, bir tarihsel sıçramaya denk düştü. “Asker-sivil aydın kurtarır” umudu, deneyimlerle geçersiz kaldı. Kurtarıcı sanılan ordunun komuta kademesi, NATO serüveni sonunda Cevdet Sunay, Memduh Tağmaç, Kenan Evren ve Hilmi Özkök türünden liderleri sayesinde kurtarılacak durumuna düşmüştür. Artık ordumuzu dahi, halk kurtarabilir; işçi sınıfı en başta elbette.

ORDUSUZ KURTULUŞ DA OLMAZ

İnsanlığın sınıflara bölünmesinden sonra, ordusuz hiçbir kurtuluş olmamıştır. Uygarlıkların kuruluşu dediğimiz tarihsel sıçramalardan Fransız, Sovyet, Türk ve Çin devrimlerine kadar; bütün devrimlerde ordu vardır. Devrimler, hep kralların, çarların, padişahların ve emperyalistlerin ordularına karşı milletin ordusuyla yapılmıştır. Ama millet olmazsa, halk olmazsa; milletin ordusu da olmuyor. TÜRKİYE’NİN

BÜYÜK ATILIMLAR MİLLET-ORDU BİRLİĞİYLE…

Nitekim Türkiye’nin bütün devrimci atılımları, millet-ordu birliğiyle gerçekleşmiştir. Yine öyle olacaktır. Ancak Türkiye’nin önündeki devrim, 1920’lerin, 1930’ların ve 1960’ların tekrarı olmayacaktır. Mustafa Kemal önderliği, Meşrutiyet Devrimi’ni yinelemedi; onu aştı ve padişahlığı yıktı; cumhuriyeti kurdu.

ŞİMDİ ÖNDERLİK İŞÇİ SINIFINDA

Şimdi halk, işçi sınıfı önderliğinde, Kemalist Devrim’i tamamlayacak, devletini ve toplumunu yeniden örgütleyecektir. İşte bu yeniden örgütlenmenin önderliği tarih sahnesine çıkmaktadır.

TEKEL İŞÇİLERİYLE MİLLETLEŞEN İŞÇİ SINIFI

Tekel işçilerinin mücadelesi, bir bakıma iki yüzyıllık millî demokratik devrim birikiminin boy vermesidir; ama özellikle de 1960 sonrası işçi hareketinin olgunlaşma konağıdır. Şair Mecit Ünal, 10 Mayıs 2009 günü Edebiyat Cephesi programında, “Vatan Satılmaz” şiarını “İşçi’nin Manifestosu” olarak nitelemişti. Unutamazdım. Çok önemli bir saptamadır. Marks’ın ve Engels’in 1848 Manifestoları da öyleydi: İşçi sınıfının milletleşerek, iktidara ilerleyeceğini belirtmişlerdi. Pişmeyenler, anlayamamışlardır.

TEKEL İŞÇİSİ DOĞRU BİR ÖNDERLİK ALTINDA YÜRÜYOR

Tekel işçisi, doğru bir önderlikle, geçmişin büyük mirasını akıla dönüştürerek, işçi hareketini milletleştiriyor. Milleti, Türkü ve Kürdüyle birleştiriyor. Milleti, işçisi, kamu çalışanı, esnafı, köylüsü, aydını ve millî sermayedarıyla birleştiriyor. Ordu kurtarır çözümünün kaçınılmaz olarak iflas ettiği koşullarda büyük çözümü milletin önüne getiriyor ve orduyu milletiyle birleştiriyor.

ÖNCÜ PARTİDE ÖRGÜTLENME

İşçi mücadelesi, milleti Tekel’de birleştirmiştir. Zafer işte budur. Tarihsel sürecin önü açılmıştır. Gerisi gelecektir. Gelecek olan, işçi sınıfının öncü partide örgütlenmesi, köylülükle ve bütün halkla birleştirilerek iktidara ilerlemesidir.

Aydınlık

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: