4/C Nedir?

4/C Nedir?

Türkiye dönem dönem bazı yasa maddelerini öğreniyor. Tekel işçilerinin 15 Aralık 2009 tarihinden beri devam eden eyleminin öğrettiği de 4/C. Ancak birçok kişi, işçilerin niçin 4/C kapsamına girmek istemediklerini bilmiyor. Doğrusunu söylemek gerekirse, eyleme katılan birçok işçi bile kayıplarının ne olacağını anlatabilecek durumda değil.
4/C nedir?
İŞÇİ SAYILMAYAN KİMSELER…
Kamu sektöründe 2009 yılı sonlarında toplam üç milyona yakın insan çalışıyordu.
Bunların yaklaşık 2 milyon 100 bini, memur statüsündeydi. Bunların durumu, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’nın 4/A maddesiyle tanımlanmıştır.
Bunların yaklaşık 300 bini sözleşmeli personeldir. Bunların bir bölümü, 657 sayılı Yasanın 4/B maddesine, bir bölümü ise 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye bağlıdır.
Bunların yaklaşık 19 bini geçici personeldir. Bu sınıflamadakilerin durumu 657 sayılı Yasanın 4/C maddesinde şöyle tanımlanmıştır: “Geçici personel: Bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğuna Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşlerine dayanılarak Bakanlar Kurulunca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan kimselerdir.”
Bunların 415 bini sürekli işçi, 37 bini de geçici işçidir. Bu sınıflamadakiler ise 657 sayılı Yasanın 4/D maddesinde tanımlanmıştır.
657 sayılı Devlet Memurları Yasasının 4/C maddesinde tanımlanan geçici personel, 3 Mayıs 2004 gün ve 2004/7898 sayılı Kararname ile yürürlüğe konulan “Özelleştirme Uygulamaları Sonucunda İşsiz Kalan ve Bilahare İşsiz Kalacak Olan İşçilerin Diğer Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Geçici Personel Statüsünde İstihdam Edilmelerine İlişkin Esaslar” çerçevesinde ve her koşulda ayda 10 ayı geçmeyecek şekilde çalıştırılmaktadır.
EMEKLİLİĞE HAK KAZANAN 4/C’Lİ DERHAL İŞTEN ÇIKARILACAK
Bu kişilerin haklarına ilişkin düzenleme ise, 10 Ocak 2009 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Kamu Kurum ve Kuruluşlarındaki Geçici Mahiyetteki İşleri Yürütmek Üzere Geçici Personel İstihdamı ve Bu Personele Ödenecek Ücretler Hakkında Karar” ile düzenlenmiştir.
Bu karara göre, geçici personelin ücretlerinin üst sınırları, kişilerin tahsil durumlarına göre belirlenmektedir ve bu üst sınırların altında ücretlerle geçici personel çalıştırılabilmektedir. Ayrıca, bu ücretler dışında herhangi bir ad altında ücret ödenmesi yasaktır. Diğer bir deyişle, toplu iş sözleşmesi hakkı ortadan kaldırılmıştır.
Geçici personel, kendilerine verilen görevleri, çalışma saatlerine bağlı kalmaksızın sonuçlandırmak zorundadır. Bu çalışma karşılığında herhangi bir ek ücret ödenmeyecektir. Diğer bir deyişle, angarya söz konusudur. Fazla çalışmalar için bırakın zamlı fazla mesai ücretini, hiç ücret ödenmemektedir.
Geçici personele çalıştıkları her ay için en fazla bir gün ücretli izin verilmektedir. Bu da ücretli izin hakkının ihlalidir.
Geçici personelin hizmet sözleşmelerinin feshinde emekli ikramiyesi, kıdem tazminatı, ihbar süresinin ücreti gibi ödemeler yapılmamaktadır. İşçiler açısından son derece önemli olan kıdem tazminatı ortadan kaldırılmaktadır.
Karara göre, emekliliğe hak kazanan geçici personel derhal işten çıkarılacaktır.
ÖNCELİKLİ GÖREV TEKEL İŞÇİLERİNE DESTEK VERMEK
Geçici personelin sendikalaşması konusunda birçok kişinin kafasında kuşku vardır. Ancak, bu konudaki yargı kararları geçici personelden yanadır. Geçici personelin sendikalaşma hakkı Yargıtay tarafından tanınmıştır.
Bu düzenlemeler, çağdışı bir anlayışın ürünüdür.
Tekel işçileri, bu çağdışı düzenlemeye karşı mücadele etmekte sonuna kadar haklıdır.
Bugün Türkiye’den ve emekten yana herkesin öncelikli görevi, köle düzenini dayatan Hükümete karşı meşru direnme haklarını kullanan Tekel işçilerine destek vermektir.

Yıldırım Koç | Aydınlık

benzer haberler

4C Nedir?

4-C Gerçeği…

Erdoğan Buyurdu: 4C Kalacak

4-C Kaldırılmayacak Ömer Dinçer’in Açıklaması

Reklamlar

4 Responses to 4/C Nedir?

 1. Ercan Ç. says:

  Gerçekten teşekkürler. O işçileri şimdi daha iyi anlıyorum.Ama işin ilginç yanı giriş pragrafında kullandığınız kelimeler. Bizim insanımız o kadar ekmek kavgasına düşmüş ki cahil demiyorum diyemiyorum savunduğu hakkının ne olduğun konusunda bile fikri yok. Sürü psiklojisi böyle birşey olsa gerek. Başarılarınızın devamını dilerim.

 2. Eyup ç says:

  Halkı bilgilendirdiğiniz için teşekür ederim ben bir işçi olarak bunları bili yordum ama halkımız bilmiyor ve tekel işçisi arkadaşları yannış annıyor tek derlerinin para olduğunu zannediyorlar halbuki durm öyle değil açıkca bir hak kaybı ve kasbı var.

 3. mustafa says:

  mrb ben tedaş ta çalışan devlet işçisiyim kurumumuz özelleşti 4c kapsamına geçmemiz için bildiri geldi ben 17 senelim işçiyim sigorta gün primimi doldurdum 45 yaşındayım 5 sene yaş olayım var ben bu kıdem tazminatımı alıp 5 yıl daha çalıştıktan sonra nasıl bir emeklilikle karşılaşacağım 17 yıllık prim üzerindenmi emekli olacağım yoksa son 5 sene 4c kapsamındamı emekli olacağım bilmiyorum bir açıklık gelirse bu soruma çok sevinirim

 4. azulcielo says:

  merhaba
  ben 2000 yılından beri belediyede mühendis olarak çalışıyorum.2006 yılında bir kanunla çıktı.o zaman bize sözleşmeli mi olmak istiyorsunuz mevcut statünüzde mi kalmak istiyorsunuz dendi bende mevcut statüde kalmak istedim.ve benim statüm geçici işçi kadrosu oldu.
  şimdi normal işçi gibi haklarımı alıyorum ama başka herhangi bir yere gönderilemiyorum.
  başka bir kuruma geçişim olabilmesi için ne olması gerekiyor?
  kpps sınavına mı girmem gerek?ne yapmam lazım?

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: