Bülent Arınç’a Suikast Yalanı

PSİKOLOJİK SAVAŞIN KARA VE GRİ PROPAGANDASI: ARINÇ’A SUİKAST YALANI

Ergenekon tertibiyle başlayan süreç, Türkiye’nin milli kuvvetlerine karşı yürütülen psikolojik savaşın boyutlarını da gözler önüne serdi. Gün geçmiyor ki gazetelerde Türk ordusuna ve Amerikan planlarına direnen Atatürkçü, yurtsever kuvvetlere karşı uydurulmuş bir yalan haber okumayalım. Fethullahçı Gladyo tarafından yürütülen bu psikolojik savaş, NATO’ya üye olduğumuzdan bu yana sürüyor. Şimdi bu süreci, ömrünü psikolojik savaşla mücadelede geçiren ve edindiği tecrübeleri kitaplaştıran Hasan Yalçın ve Ferit İlsever’in kaleminden net tanımlamalarla aktarıyoruz sizlere. İşte Amerikan merkezli gladyonun psikolojik savaş yöntemleri…

Bülent Arınç’a suikast yalanı, Fethullahçı Gladyo tarafından psikoljik savaş malzemesi olarak piyasaya sürüldü. Ancak her yalanlarında olduğu gibi bunu da ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Suikast yalanının üzerinden birkaç gün bile geçmemişti ki, Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada da suikast iddiaları yalanlandı.

Bu süreci, ömrünü psikolojik savaşla mücadelede geçiren ve edindiği tecrübeleri kitaplaştıran Hasan Yalçın ve Ferit İlsever’in kaleminden net tanımlamalarla aktarıyoruz.

İlk başvuru kaynağımız 2002’de hayata gözlerini yuman İşçi Partisi önderlerinden Hasan Yalçın’ın “Psikolojik Savaş” kitabı. Hasan Yalçın, Amerikalı psikolojik savaş uzmanlarının hazırladığı ve ezilen dünya ülkelerine ihraç ettiği psikolojik savaş yöntemlerinden kara ve gri propagandaya dikkat çekiyor:

Kara propaganda: İddia ettiğinden başka bir kaynaktan gelen kapalı bir propaganda türüdür. Yalan ve rivayetten istifade eder. Gerçek kaynak bilinmediği sürece kirli veya temiz olarak savaşmakta serbesttir.
Gri propaganda: Hiçbir kaynak bildirmeyen bir propaganda türüdür. Rivayetlerden yararlanır. Hiç yokken ortaya çabucak yayılır, doğruluğu tahkik edilemez. Yaygın söylentiler en iyi örnektir.

Hasan Yalçın, kitabında yer verdiği bu psikolojik savaş türleri için şu yorumu yapıyor:

Gerçek kuşları tüfekle vurup ortadan kaldırabilirsiniz, psikolojik savaş ise hayalet kuşlar kullanıyor. Onları bulup tek tek ortadan kaldıramazsınız. ‘Doğruluğu tahkik edilemez’ diyor uzman. Yalanın özelliği budur. Olmayan birşeyin olmadığı da kanıtlanamz. O zaman yalan kirli veya temiz biçimde savaşmaya devam eder. Psikolojik savaş yalanı ve iftirayı kullanır. Kışkırtma yöntemine başvurur. Hatta sadece bu yöntemlere dayanır. Ancak psikolojik savaş, bir kaç uzmanın masa başında planladıkları bir çalışma değildir. Sosyal antropoloji, psikoloji ve sosyoloji, psikolojik savaşın özellikle yararlandığı bilim dallarıdır.

Peki, yalan ve psikolojik savaşa nasıl karşı koyulur? Bunu da hayatının 40 yıldan fazla bir bölümünü kontrgerillayla mücadele ederek geçiren İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever’den aktarıyoruz. Ferit İlsever, “Kontrgerilla 1 Teorisi” adlı kitabında, psikoloöik savaşa karşı mücadele etme yöntemlerini şöyle anlatıyor

Kontrgerillanın tertiplerine, yalan ve iftiralarına karşı, sağlam ve dayanıklı bir bünye meydana getirmenin birinci koşulu, doğru bir siyasi çizgi izlemektir. Doğru bir çizgi sayesinde her türlü tertip ve kışkırtma alt edilir ve bunlar, yapanı zor durumda bırakır. İkinci koşul ise öncü partiye ve halka güvenmektir.

Ulusal Kanal

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: