TİT Nedir? Arkasında Kim Var?

“Hayalet örgüt” yine canlandı! Gündemde Türk İntikam Birliği teşkilatı adlı örgütün, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un Mardin’de yaptığı konuşmayı yargıya taşıyan aydınlara tehdit mektupları gönderdiği haberlerine yer veriliyor.

30 yıldır Türkiye’de Türk İntikam Tugayı isimli bir örgütün varlığından söz edilir. Ergenekon ikinci iddianamesinde TİT’in de Ergenekon örgütüyle ilişkili olduğu öne sürüldü. İnsan Hakları Derneği Başkanı olduğu dönemde silahlı saldırıya uğrayan Akın Birdal’ı vuranlar da TİT üyesiydi.

Son TİT yapılanmasını organize ettiği iddia edilen Semih Tufan Gülaltay da Ergenekon sanığı olarak Silivri Cezaevi’nde.

Peki, aydınları tehdit eden bu yeni TİT kimdir? İddianameyle Ergenekon örgütünün “kardeş teşkilatı” ilan edilen Türk İntikam Tugayı neden sahneye tekrar çıktı?

Öncelikle bu yeni örgütün tam adı Türk İntikam Tugayı yani TİT değil. Örgüt Türk İntikam Birliği Teşkilatı. Kısa adı da TİBT. Hayali örgütün bir de sürekli bildirilere, tehdit mesajlarına imza atan hayali bir başkanı var. Adı Savaşan Atsız.

Bu örgüt aslında yeni değil. Son 4 yıldır birkaç internet sitesi üzerinden sürekli olarak tehdit mesajları gönderiyor. Nihal Atsız’ı kılavuz edinen örgüt 4 yıldır garip garip kampanyalar da düzenliyor. “Ey Türk silah kuşan, bir düşman da sen vur” kampanyası bunlardan biri. Silahlanma, silah kullanma yöntemlerinden söz ediliyor.

TİBT denilen örgüt özellikle Kerkük’teki Türkmenlere destek verdiği iddiasında. Hatta 2 yıl önce yine bu örgüt internet sitesinden “S-Hardal-68” adında kimyasal bir silah da ürettiklerini ve Irak’ta da kullandıklarını duyurmuştu!

Örgüt bir de 4 yıldır değişik alanlarda askeri kampları olduğunu da öne sürüyor. Yine internet sitesinden bu kamplarda eğitimini tamamlamış “120 Türkçü intihar komandosu” sahibi oldukları gibi ilginç iddialar ortaya atıldı.

Yine 4 yıl önce internet sitesine attığım mesajlarla bu örgüt üyeleriyle röportaj yapmak istemiştim. Madem kampları var, eylemleri var. Gerçekten böyle bir örgütün olup olmadığı açığa çıkacaktı. Ama mesajlarıma yalnızca mesajlarla yanıt vermeyi tercih ettiler. Ben de bir internet sitesinin arkasına saklanmış bu adamları haber yapmamıştım.

Şimdi bu işte garip olan noktalara gelelim.

“Türk İntikam Birliği Teşkilatı” adlı örgüt 4 yıldır birkaç internet sitesi üzerinden yayın yapıyor. Sitede yer alan pek çok bilgi esasında bir suç unsuru taşıyor. Tehdit, öldürme, silahlanma çağrıları…

4 yıldır bu örgütle ilgili somut bir vakaya rastlamadık? Polisin bu örgüte ilişkin herhangi bir operasyonunu duymuş bile değiliz. Ergenekon soruşturmasıyla bu tür organizasyonları kökünden bitiren polis, neden 5 yıldır Türk İntikam Birliği Teşkilatı adlı hayali organizasyonla ilgili hiçbir işlem yapmadı?

Yine soralım, Youtube’u Türkiye’ye kapatan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı yüzlerce internet sitesinin de girişini mahkeme kararıyla yasaklarken, 4 yıldır Türk İntikam Birliği adlı örgütün internet sitesine neden dokunulmuyor? Bu site açık açık tehdit ve ölüm çağrılarıyla yayınını sürdürüyor.

Peki, şimdi gelelim konunun daha önemli bir tarafına.

Ergenekon ikinci iddianamesinde Ergenekon adlı örgütün ilişkide bulunduğu terör örgütleri bölümü yer alır. PKK, Hizbullah, DHKP-C, MLKP gibi örgütler arasında Türk İntikam Tugayı da bulunur.

Ama ilginçtir ki aydınlara tehdit iddiasıyla gündeme gelen bu yeni örgütle ilgili hiçbir detaya yer verilmez orada. Ergenekon ikinci iddianamesi ek klasörlerinden bir belgeden söz edelim şimdi de. 248. klasörde 27 Şubat 2009 tarihli İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından Ergenekon savcılığına gönderilen raporlar bulunuyor.

Emniyet burada Türk İntikam Tugayı adlı örgüte ilişkin tüm bilgi ve belgelerden oluşan arşivini Ergenekon savcılığıyla paylaşıyor. Raporda 30 yıl boyunca TİT ile ilgili ne olduysa hepsini teker teker sıralıyor. Semih Tufan Gülaltay’ın Akın Birdal’ın vurulmasındaki rolü ve TİT ayağından tutun da, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın TİT’le bağına kadar pek çok detay belgelerle anlatılıyor.

Peki aydınlara suikast tehdidiyle gündeme gelen basında TİT bağlığıyla verilen ama bizim burada sözünü ettiğimiz Türk İntikam Birliği Teşkilatı denilen örgütten Ergenekon iddianamesinde bahsediliyor mu? Hayır.

Emniyetin raporunun tarihi nedir? 2009. Yani bu yıl. Bu yeni örgüt en azından internet sitesi yayını itibariyle kaç yıldır faaliyette? 4 yıldır. Ergenekon soruşturması kapsamında da bu örgüte dokunuldu mu? Hayır.

Peki, emniyetin arşivinde kaydı bulunmayan, ayrıca emniyetin hakkında bugüne kadar hiçbir işlem yapmadığı ve ayrıca internet sitesi yayınına dahi dokunulmayan bu yeni TİT’i kim kontrol ediyor?

Şimdi bu örgütü dikkatle izlemek gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle de şimdilik bazı sorular sorarak bu konuya dikkat çekiyoruz.

Acaba dokunulmayan hayalet örgüt hangi güç merkezi tarafından, hangi amaçla kontrol ediliyor? Bu son haberlerle aslında bir operasyon mu yapılıyor?

Böyle bir örgüt gerçekte varsa emniyetin önümüzdeki günlerde buna ilişkin refleksini çok merak ediyoruz.

Şimdilik bazı sorularla, hortlayan TİT’i analiz ettik. Bazı bildiklerimizi de eğer varsa böyle bir örgüt, emniyetin buna vereceği tepkiyi bekleyerek sonraya bırakalım…

Tutkun Akbaş

Odatv.com

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: