Christoph Daum Ergenekoncu Çıktı

Zaman Gazetesi yazarı Mehmet Kamış, Cristoph Daum’un ulusalcı olduğuna dair şüphelerini dile getirdi. Kamış’a göre Atatürk rozeti takan, Atatürk’ü öven, sıkça Türk Bayrağı’nı eline alan Daum ulusalcı bir görüşe sahip.

Kamış’a göre Daum, bu nedenle Fenerbahçe’nin Avrupa’da başarısız olması için çalışıyor. Lig şampiyonluğunu hedeflerken, Avrupa’da başarısızlık için özellikle yenilecek bir kadro çıkarıyor.

Daum’un Fenerbahçe’yi Türkiye’ye sıkıştırmasının arkasında bu anlayış olduğunu söyleyen Kamış, 30 Ağustos’da Genelkurmay Başkanlığı’nın kullandığı “Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye” sloganını değiştirerek “Güçlü Daum Güçlü Fenerbahçe” başlığını kullandı.

Ayrıca gazetenin spor yazarı Hayri Beşer benzer bir dille Daum’u suçlayarak: “Şu bir gerçek ki, F.Bahçe’nin kulüp performansı anlamında ulaştığı düzey ile futbol takımının durduğu yer arasındaki fark çok büyük. Ve Duam’lar geldiği müddetçe belki şampiyonluklar yaşanacak, kupalar kazanılacak ama o fark kapanmayacak. Yani F.Bahçe hep yeniden başlamak zorunda kalacak. Avrupa’da hayal ettiği başarılara ulaşamayacak. Bu yüzden diyorum ki; Daum F.Bahçe’ye kazandırırken, kaybettirecek.” Dedi.

Cemaatin Atatürk’ü ve Türk Bayrağı’nı ulusalcılık ile özdeşleştirmesi ayrıca dikkat çekti.

Bunun dışında dikkat çekici bir diğer nokta ise Star Gazetesi’nden Eser Karakaş’ın aynı vurguyu yapması idi. Üstelik Karakaş Kamış’ın “un var, şeker var, helva yok” benzetmesinin aynısını kullanarak Daum karşıtı bir yazı yazdı. Karakaş da Daum’un Fenerbahçe’yi özellikle Avrupa’dan çektiğini iddia etti. Karakaş şunları söyledi: “Bence şaşılacak bir şey yoktur, Daum’un yönettiği Fenerbahçe karşısında her Avrupa takımı favoridir. Fenerbahçe’nin bu seneki kadrosu gerçekten çok iyi bir kadrodur; futbolcular tek tek muhteşemdir. Ama mevcut undan ve şekerden helva yapacak insan yoktur; böyle bir kadro oluşturan Fener yönetiminin Daum tercihini anlamak gerçekten kolay değildir. Böyle bir kadroya Daum’un verebileceği en iyi şey motivasyon ve inançtır ama Daum ısrarla, sürekli olarak UEFA konusunda iddialı değiliz diyerek takımı adeta kasten demotive etmektedir.”

Liberal-cemaatçi kesimin gazetelerinin çoğunda dile gelen bu iddia akıllara “Acaba Daum da Ergenekoncu mu ilan edildi” sorusunu getirdi.

İşte Kamış’ın o yazısı:

Daum’u ulusalcılara çok benzetiyorum. Alman olmasına rağmen Türk bayrağını elinden bırakmıyor. Her fırsatta onu Türk bayrağı sallarken görebilirsiniz.

Atatürk rozeti ile geziyor; kendisine uzatılan her mikrofona onun nasıl büyük bir lider olduğunu anlatıyor. Söylemleri de bir hayli milliyetçi; Türk milliyetçisi. Rengi sarı, aksanı bozuk olmasa poşetten yeni çıkmışcasına taptaze bir ulusalcı.

Daum’un ilk geldiği yıl olan 2003-2004 sezonunda Fenerbahçe Avrupa kupalarında yoktu. 2004-2005’te doğrudan katıldığı Şampiyonlar Ligi’nde, grubunda 3. oldu ve yoluna UEFA’da devam etti. Ama İspanya’nın Real Zaragoza takımına elendi. Daum’un son yılında yine Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan katılan Fenerbahçe, grubunu son sırada tamamlayarak Avrupa’ya veda etti. Hele bir Milan maçı vardır ki, mizah sitelerinde hala espri konusudur.

Daum ikinci kere Fenerbahçe teknik direktörlüğüne geldi. Ancak gelecek sezonla ilgili hedefleri arasında Kapıkule’den ötesiyle ilgili hiçbir şey yok. Basın toplantısında ‘kadronuz çok iyi beklentilerinizi niye yükseltmiyorsunuz?’ diye soran muhabire; Daum’un verdiği cevap çok enteresan: “Ne olacağı daha belli değil. Şampiyon kulüplerden gelecek rakipler var onların kim olduğu belli olmadığı için bir şey söyleyemiyorum. Önceliğimiz Süper Lig’de şampiyonluk. Avrupa’da elimizden geleni de yapacağız. İlk hedefimiz lig. Avrupa Ligi hazırlıkları o nedenle farklı olabilir. Avrupa Ligi maçlarında rotasyon olacak. Yabancı futbolcu sınırı olmaması da bir avantaj ve onu da kullanmak istiyoruz. Hayal etmek herkesin hakkıdır. Ancak biz gerçekçi olmalıyız.”

Neticede bir yuvarlak top bu, nereye gideceği belli olmaz. Maçlarda takımlar yenebilir de yenilebilir de… Yani demek istediğim, ‘Fenerbahçe nasıl olur da Avrupa’da başarılı olamaz’ değil. Nitekim Beşiktaş da ilk maçta başarılı olamadı. Burada garip olan Daum’un bunu iradi olarak yapması. Bilerek yani taammüden Türkiye’nin en büyük kulüplerinin Avrupa ile ilişiğini kesmesi.

Fenerbahçe’nin ağır yenilgi aldığı Milan maçında neredeyse yıllardır oynamayan Kemal’i ilk 11’e almış, Avrupa liglerinden elendikten sonra da bir daha o oyuncuyu oynatmamıştı. Sion ile burada oynanan maçta da ‘dinlendiriyorum’ gerekçesiyle Roberto Carlos, Emre, Güiza ve Bilica’ya da ilk 11’de yer vermemişti. Üstelik Uğur Boral, Sion maçında bu sezon ilk kez bir resmi maçta ilk 11’de sahaya çıkmıştı.

Daum’un düşüncesini ulusalcılara çok benzetiyorum. Bunun siyasetteki karşılığı tam bir ulusalcı hedefidir. Kapıkuleden dışarı çıkmayan, Habur’dan içeri kimseyi sokmayan, etrafı düşmanlarla çevrili, ‘Avrupa’nın demokrasisinden, Ortadoğu’nun petrollerinden bize ne’ diyen, ülkeyi halkı yoksullaştırarak yönetmek isteyen, içeride de “ali kıran baş kesen” gibi davranan ulusalcı yönetim anlayışı…

Kapıkule ile Habur arası bize yeter. Ne kimse yurt dışına çıksın, ne kimse Türkiye’ye gelsin. Dünyadan tecrit edilmiş, Batı’nın giyim kuşam ve laikliğinden başka hiçbir şeyini anlamlı bulmayan bir anlayış… İçeride çok güçlü, dışarıda ise tam anlamıyla nal toplayan bir hareket tarzı… Türkleri Avrupa’dan ve Ortadoğu’dan, Balkanlar’dan hasılı bütün dünyadan tecrit etmek politikası böyle bir şey olsa gerek. Türkiye’de Güçlü Daum, güçlü Fenerbahçe, dünya da nal toplayan bir

Odatv.com

Fenerbahçeli Alex Niye Kürtçe Bilmiyor?

Reklamlar

One Response to Christoph Daum Ergenekoncu Çıktı

  1. Geri bildirim: Zekeriya Öz Kimdir? Ergenekon Savcısının Gizlenen 4 Yılı « Gizli Belge Kalmayacak

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: