Abdullah Aymaz Kimdir? Neden Avustralya’da

Fethullah’ın “Aymaz”ı Avustralya’da

Gülen’in veliahtları arasında gösterilen Abdullah Aymaz, Avustralya’da katıldığı bir etkinliği ve oradaki ilişkileri yazdı.

Gülen Cemaati’nin ağır toplarından Abdullah Aymaz, Zaman’daki köşesinde bir süredir Avustralya’daki temasları ile ilgili yazılar yazıyor. Cemaatin “gezen ağabeyler”inden olan Aymaz’ın, Avustralya’daki izlenimlerini paylaştığı yazılarda Cemaati daha etkili göstermeye çalışması dikkatlerden kaçmadı.

“Bizim arkadaşlarımız”
Yazdığı yazılarda, Gülen Hareketi’ndeki etkin yerini gizleme ihtiyacı duymayan Aymaz, genellikle yaptığı gezileri anlatıyor. Cemaat adına yaptığı gezileri ve temasları anlatmadığı zamanlarda Fethullah Gülen’i anlatan Aymaz, hareketin “Avrupa imamı” olarak biliniyor. Son yazısında Avustralya’ya yaptığı gezi, burada düzenledikleri konferans ve bulundukları temasları anlatan Aymaz, kendilerini büyük göstermeyi de ihmal etmiyor.

DÜnkü yazısında, Victorya Eyaleti Emniyet Genel Müdürü Simon Overland’ın ziyaretine gidip teşekkür ettiklerini yazan Aymaz, eski emniyet genel müdürü ile de aralarının iyi olduğunu anlattı. Overland’ın daha önce emniyet genel müdür yardımcısı olduğunu yazan Aymaz, “Simon Overland, o zaman genel müdür yardımcısı iken de birçok meselede arkadaşlarımızın görüşlerini alıp diyalog faaliyetlerini takdirle karşılıyormuş.” dedi.

Aborijinlerin eğitimi
“Arkadaşlarının”, Aborijinlerin eğitimi konusunda Overland’a faydalarının dokunduğunu iddia eden Aymaz, “Hatta Aborijinlerin eğitilip topluma kazandırılması konusunda arkadaşlardan fikrî destek istemiş.” dedi.

7 Eylül tarihli yazısında kendilerine yönelik ilginin nedenini de açıklayan Aymaz, “İnsanlarımızın adanmışlık ruhuyla ortaya koydukları başarılı eğitim faaliyetleri ve kültürler arası diyalog çalışmalarındaki gayretleri dikkatini çekmişti. Çünkü çok kültürlü Avustralya toplumunda 248 ülkeden insan; 289 çeşit dil ve 128 din ve inanç var.” demişti.

Aymaz kimdir?
Gülen’in 1966 yılında İzmir’e atanmasının ardından onun öğrencisi olan Abdullah Aymaz’ın yolunu Gülen çizmiş. İmam Hatip öğrencisi olan Aymaz’ı İlahiyat Fakültesi’ne gitmesi konusunda teşvik eden de Gülen olmuş. Aymaz, üniversiteden sonra bir süre öğretmenlik yapmış. Çeşitli müstear isimlerle yazılar ve kitaplar yazan Aymaz, Gülen’in halefleri arasında gösteriliyor. Gülen’in yerini alacak üç isimden biri olarak gösterilen Aymaz, diğer adayların da “ağabey”i. Zaman gazetesinde de çeşitli yöneticilik görevler üstlenen Aymaz, cemaatin “Avrupa İmamı” olarak biliniyor.

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: